IM Flash Technologies zapowiada układy flash 20 nm

Intel i Micron zmniejszają wielkość produkowanych przez siebie układów NAND. Pozwoli to na dalszą obniżkę cen pamięci masowych SSD i możliwość zwiększenia ich pojemności oraz wydajności przy zachowaniu tych samych gabarytów.

IM Flash Technologies (spółka joint venture założona przez firmy Intel i Micron) wprowadziła na rynek układy flash produkowane przy użyciu technologii 25 nm na początku 2010 r. Spółka zapowiada obecnie, że jeszcze latem tego roku podejmie produkcję pamięci masowych SSD oraz kart PCIe klasy enterprise, które będą zawierać układy flash wytwarzane przy użyciu technologii 20 nm. Warto w tym momencie przypomnieć, że w kwietniu 2010 r.na rynek układy pamięci flash/NAND produkowane przy użyciu technologii 20 nanometrów wrprowadziła firma Samsung.

Micron informuje, że podejmie produkcję karty PCIe noszącej nazwę P320h (produkt przeznaczony dla przedsiębiorstw), która zastąpi pamięć SSD oznaczoną symbolem P300 (pierwszy produkt firmy Micron klasy enterprise oparty na układach NAND/flash typu Single-Level Cell, wprowadzony na rynek blisko rok temu). Karta P320h będzie zawierać również układy NAND/flash typu SLC, ale będzie dodatkowo wspierać technologię RAIN (Redundant Array of Independent NAND).

Zobacz również:

  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Intel poinformował niedawno, że zamierza zrezygnować z instalowania w pamięciach SSD przeznaczonych dla przedsiębiorstw układów flash typu SLC, zastępując je układami flash typu MLC (Multi-Level Cell). Micron obrał inną strategię i zapowiada, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek pamięci SSD klasy enterprise opartych właśnie na układach flash/SLC. Przyszłość pokaże, kto ma rację.

Micron ujawnił, że przygotowuje trzy rodzaje pamięci SSD klasy enterprise. W pierwszej grupie znajdują się wydajne pamięci wyposażone w interfejsy PCIe i SAS, zdolne obsługiwać aplikacje OLTP (On-Line Transaction Processing), HPC (High Performance Computing) i relacyjne bazy danych.

W drugiej grupie znajdą się pamięci klasy enterprise ogólnego przeznaczenia, oparte na interfejsach SAS i SATA. Będą to pamięci świadczące swe usługi serwerom WWW, pełniące rolę pojemnych buforów na dane. W trzeciej grupie znajdą się natomiast pamięci SSD zawierające interfejs SATA, pełniące w systemie obliczeniowym pomocnicze role. Będą to np. pamięci używane do rozruchu urządzeń (operacja bootowania) czy do przechowywania mniej ważnych danych (logi czy inne informacje).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200