III Forum Technologii Informatycznych

ATM, Comparex, Computer Associates, CSBI, Hewlett-Packard, ICL, Microsoft, Novell, Siemens-Nixdorf, Tradex, WordPerfect to najważniejsze firmy, które prezentowały swoje produkty i dorobek na III Forum Technologii Informatycznych w Mrągowie, zorganizowanym przez Górnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego między 21 a 25 listopada.

ATM, Comparex, Computer Associates, CSBI, Hewlett-Packard, ICL, Microsoft, Novell, Siemens-Nixdorf, Tradex, WordPerfect to najważniejsze firmy, które prezentowały swoje produkty i dorobek na III Forum Technologii Informatycznych w Mrągowie, zorganizowanym przez Górnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego między 21 a 25 listopada.

To środowiskowe spotkanie cechuje się tym, że prelegenci są na nim na ogół tak samo, a może nawet mniej ważni niż słuchacze. Ci ostatni bowiem rekrutują się z instytucji, które we wszystkich państwach świata wydają najwięcej na informatykę spośród wszystkich klientów - są to urzędy administracji państwowej, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, wojsko i policja.

Jedną z najlepszych prelekcji wygłosił na Forum Witold Staniszkis (Rodan-System), który przy okazji prezentacji środowiska relacyjnych baz danych Ingres, mówił o realizacji otwartych systemów informatycznych na publicznych sieciach komputerowych. Wysłuchaliśmy też bardzo interesującego referatu uzupełniającego Wojciecha Głazka, który uczestniczy z ramienia śląskej DOKP w realizacji kolejowej sieci transmisji danych Kolpak. Sieć ta jest zbudowana w znacznej części ze światłowodów i ma ruszyć już w poł. 1994 r., a ma być całkowicie ukończona do końca przyszłego roku. Sieć dysponuje 310 węzłami (podczas gdy sieć Polpak ma ich tylko 18), toteż monopolista sieci publicznych: Telekomunikacja Polska SA, na gruncie obowiązującego prawa, skutecznie na razie utrudnia PKP udostępnianie łączy Kolpaku - instytucjom nie związanym organizacyjnie z koleją. Cena użytkowania łączy Kolpaku ma być z założenia niższa od ceny analogicznych usług Polpaku.

Zdecydowanie najgorszą prelekcję wygłosił przedstawiciel Microsoft Polska. Pan Jacek Myrcha najwyraźniej pomylił audytorium i prowadził wyklad pełen ogólników w stylu Road Show (pokaz uliczny), poświęcony systemowi Windows NT. Cóż, amerykańska pewność siebie nie w każdym środowisku popłaca, a już na pewno nie wśród polskich informatyków.

Pozostałe prezentacje utrzymywały się w granicach dobrego smaku, oscylując przeważnie wokół górnych stref stanów średnich. Nawet firmy związane najściślej ze sprzętem, tradycyjnie mniej lubiane przez środowisko informatyków zawodowych, potrafiły wyjść tu obronną ręką. I tak prezentacje nowości Hewlett-Packarda w wykonaniu Janusza Rybnika były zupełnie strawne, podobnie jak referaty International Computers Limited związane z aplikacjami relacyjnych baz danych w środowisku klient/serwer czy oprogramowaniu dla przedsiębiorstw typu MRP II. Goście z Comparexu zaprezentowali swoje wizje lat 90. w przetwarzaniu centralnym, dochodząc do konkluzji, iż przetwarzanie danych nadal nie będzie mogło się obejść bez komputerów mainframe. Tyle, że wkomponowanych obecnie w bardziej wyrafinowaną strukturę komputerów o znacznie mniejszych gabarytach. Jeszcze wyższe punktacje wśród słuchaczy zdobyły wystąpienia przedstawicieli Computer Associates (zarządzanie przedsiębiorstwem, grafika w Unix, Windows i DOS) a także Tradex (m.in. RDBMS Sybase).

Forum zakończyła bardzo interesująca dyskusja panelowa o kondycji polskiej informatyki i jej prespektywach na najbliższe lata, prowadzona z udziałem Andrzeja Florczyka (BI URM, SRSO), Wacława Iszkowskiego (PIIiT, Digital Polska), Romana Dolczewskiego (SPRO, CSBI) i Piotra Fuglewicza. Wszyscy szykowali się na krakowski Info-Festiwal i porozumienie z British Computer Society podpisywane w obecności czynników rządowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200