IETF zapowiada - HTTP 2.0 będzie gotowe na wiosnę 2014

Prace nad HTTP 2.0 - internetowym protokołem następnej generacji, usprawniającym pracę sieci World Wide Web - wkraczają w kolejną fazę. Wkrótce zaczynają się testy sprawdzające zgodność protokołu z całym środowiskiem WWW i IETF (Internet Engineering Task Force) zapowiada, że końcowa wersja (draft) technologii powinna być gotowa w pierwszym kwartale 2014 r.

Jedną z najistotniejszych cech protokołu HTTP 2.0 - która w opinii specjalistów zdecydowanie przyspieszy pracę sieci WWW - jest pełne multipleksowanie komunikacji. Oznacza to, że użytkownicy mogą wysyłać jednocześnie wiele żądań, które są odpowiednio kolejkowane i następnie realizowane.

Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy do głosu dochodzi koncepcja Internet of Things. Zakłada ona, że na świecie funkcjonować będą miliardy urządzeń sieciowych podłączonych do Internetu. Urządzenia te przesyłają dane do centrali, która analizuje je i może wtedy zdalnie zarządzać każdym takim urządzeniem. Firma analityczna IMS Research szacuje np., w 2020 r. urządzeń takich może być na świecie ponad 22 mld. Będą one generować każdego dnia 22 tryliony bajtów nowych danych.

Zobacz również:

IETF informuje, że testy współoperatywności protokołu HTTP 2.0 (który musi być przede wszystkim w pełni kompatybilny z HTML 1.1) ruszą w połowie sierpnia 2013 roku i powinny się zakończyć najpóźniej w ciągu 12 miesięcy. Wtedy będzie już można zaprezentować deweloperom protokół HTTP 2.0 w wersji gotowej do implementowania w konkretnych urządzeniach i środowiskach programistycznych.

Programiści wiążą z protokołem HTTP 2.0 duże nadzieje. Ma on znacznie skrócić czas potrzebny do ładowania stron WWW oraz usprawni pracę interfejsów API. Głównie za sprawą rozszerzenia znanego pod nazwą SPDY. To skrót od słowa “SPeeDY". Już sama nazwa rozszerzenia wskazuje, jaką rolę rozwiązanie to pełni w środowisku WWW. Speedy to protokół operujący w warstwie aplikacji, będący swego rodzaju akceleratorem, który został zaprojektowany z myślą o transmitowaniu treści webowych. HTTP 2.0 i SPDY należy traktować nierozłącznie, jako jedno spójne rozwiązanie.


TOP 200