IETF zamierza chronić użytkowników Internetu przed poczynaniami NSA

Przemawiając w Bali (Indonezja) na zorganizowanej przez ONZ konferencji Internet Governance Forum, Jari Arkko (stojący na czele IETF; Internet Engineering Task Force) przedstawił działania, jakie ta organizacja zamierza podjąć, aby uchronić użytkowników Internetu przed inwigilacją ze strony takich organizacji jak NSA.

Jari Arkko (ekpert od spraw Internetu pracujący w firmie Ericcson) wskazał, że webowe protokoły bezpieczeństwa (takie jak SSL) są obecnie stosowane tylko wtedy, gdy użytkownik pobiera albo wysyła szczególnie ważne informacje, które nie powinny wpaść w ręce nieupoważnionych do tego osób. Wydaje się, że od strony technicznej nie ma żadnych przeciwwskazań, które nie pozwalałyby stosować takich technologii bezpieczeństwa – i to domyślnie - w odniesieniu do całego ruchu internetowego, stwierdził Arkko.

Wtedy protokół SSL mógłby np. wkraczać do akcji za każdym razem, gdy użytkownik korzysta z dowolnej usługi webowej, gwarantując mu absolutne bezpieczeństwo. Według IETF można by to zrobić w prosty sposób - wprowadzając szyfrowanie do protokołu HTTP 2.0 i traktując tę technologię nie tylko jako domyślne ustawienie, ale obowiązkowe. Być może stanie się tak już niedługo, bowiem wszystko wskazuje na to, że protokół HTTP 2.0 może zostać zaakceptowany jako standard pod koniec 2014 r.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Technologia GPON. Przyszłość komunikacji internetowej

Aby jednak poufne dane były należycie chronione, szyfrujące je technologie powinny pracować efektywnie i niezawodnie, podkreślił w swoim przemówieniu Arkko. Można to zrobić głównie stosując nowe, mocniejsze algorytmy szyfrowania. Innymi słowy IETF sugeruje, aby w Internecie było szyfrowe wszystko i przez wszystkich, i w znacznie skuteczniejszy sposób niż ma to miejsce obecnie.

IETF zamierza przedstawić swoje pierwsze propozycje dotyczące tej kwestii już w tym tygodniu w Vancouver (Kanada) na konferencji IETF-88. Eksperci różnie oceniają inicjatywę IETF. Jedni podkreślają, że jest to ciekawa i warta rozważenia propozycja, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że nie będzie to łatwe zadanie. Dlaczego? Ponieważ inicjatywa IETF spotka się zapewne ze sprzeciwem takich organizacji jak NSA, które będą wtedy musiały sięgnąć po inne, zapewne bardziej wyrafinowane metody inwigilowania użytkowników Internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200