IETF świętuje 25-lecie

IETF (Internet Engineering Task Force), niezwykle zasłużona dla rozwoju internetu organizacja, ma już 25 lat. To właśnie w dużej mierze dzięki IETF powstały takie standardy, jak IP, DNS (Domain Name System), SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) czy MPLS (Multi Protocol Label Switching).

IETF świętuje 25-lecie
Tak jak wiele organizacji rozwijających internet, IETF ma również swoje korzenie w rządowej agencji amerykańskiej (U.S. Defense Department) i dopiero z czasem przybrał postać niezależnej organizacji, jaką jest obecnie. Inaczej niż inne organizacje zajmujące się standardami, których członkami są z reguły przedstawicieli wielkich korporacji czy rządów, IETF zaprasza do współpracy również niezależnych informatyków i specjalistów, którzy proponują, testują i aprobują nowe rozwiązania. IETF opublikował przez 25 lat swojego działania ponad 4500 dokumentów, które są prawdziwą kopalnią wiedzy o internecie. Wszystkie dokumenty są udostępniane zainteresowanym bezpłatnie na witrynie IETF.

Pierwsze plenarne posiedzenie IETF miało miejsce w połowie stycznia 1986 r. w San Diego. Brało w nim udział 21 osób. Najbliższe takie spotkanie (80. z kolei) będzie miało miejsce w marcu br. w Pradze i weźmie w nim udział ponad 1000 osób. To właśnie na nim IETF będzie świętować oficjalnie ćwierćwiecze swojego działania. Jeśli chodzi o część roboczą spotkania, to będą tu dominować dwie kwestie: IPv6 i DNSSEC. Specjaliści będą dyskutować o tym co zrobić, aby internet w miarę łagodnie przeszedł z systemu adresowania IPv4 na IPv6 oraz jak wdrażać nowy protokół DNSSEC, który dzięki szyfrowaniu danych DNS zwiększy znacznie bezpieczeństwo pracy internetu.

Zobacz również:

  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200