IETF ma 20 lat

W tym tygodniu IETF (Internet Engineering Task Force) kończy 20 lat. Jest to organizacja non-profit zajmująca się internetowymi standardami, zrzeszająca specjalistów sieciowych pracujących w różnych firmach, między innymi w Cisco, IBM, Microsoft czy AT&T.

IETF ma 20 lat

IEFT opracował szereg standardów (dotyczących routingu, poczty elektronicznej, usług katalogowych czy telefonii IP), którym Internet zawdzięcza swój dzisiejszy kształt.

Największą siłą organizacji jest jej otwartość. Dlatego każdy temat podjęty przez IETF spotyka się natychmiast z szerokim odzewem i można być pewnym, że w dyskusji nad propozycją nowego standardu wezmą udział czołowi producenci rozwiązań internetowych.

Zobacz również:

Pierwsze zebranie IETF odbyło się 16 stycznia 1986 r. i uczestniczyło w nim 21 osób. W marcu br. w Dallas odbędzie się 65 walne zebranie członków IETF, w którym swój udział zapowiedziało już ponad 1000 osób. W 2000 r., wtedy gdy Internet przeżywał prawdziwy boom, w jednym z zebrań IETF wzięło udział aż 2800 osób. Jest to niepobity do dzisiaj rekord.

Inaczej niż inne organizacje zajmujące się standardami (takie jak IEEE, World Wide Web Consortium i International Telecommunication Union), IETF zrzesza indywidualne osoby, a nie firmy czy organizacje rządowe. IETF organizuje walne zebrania przeciętnie trzy razy w roku, ale większość decyzji jest zawsze wcześniej uzgadniana drogą elektroniczną (e-mail). Wiadomości są udostępniane szerokiemu gronu użytkowników Internetu na witrynie organizacji (www.ietf.org).

Do większych dokonań IETF należy zaliczyć opracowanie takich standardów, jak: Border Gateway Protocol i Open Shortest Path First (routing), Post Office Protocol i Internet Message Access Protocol (e-mail), Session Initiation Protocol (telefonia internetowa) oraz Lightweight Directory Access Protocol (usługi katalogowe). Inne technologie, którymi zajmował się IETF, to protokół MPLS, protokół IPSec (stosowany w sieciach VPN) i protokół . W ciągu 20 lat działalności EETF opublikował ponad 3300 dokumentów znanych pod skrótem RFC (Requests For Comments).

Organizacja popełniała też błędy. Wśród technologii, które nie zyskały uznania i nie znalazły szerszego zastosowania, znajdują się IP Multicast (pakiety IP kierowane przez jednego nadawcę do wielu odbiorców) czy DNS Security (szyfrowanie danych DNS).


TOP 200