IETF i ITU opracują wspólnie standard MPLS

Dwie czołowe organizacje zajmujące się standardami opracują wspólnie propozycję nowego standardu MPLS. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ brak takiego standardu może w przyszłości doprowadzić do poważnych kłopotów wynikających z braku zgodności rozwiązań stosowanych w tym obszarze przez różne firmy telekomunikacyjne.

Dwie organizacje, które zdecydowały się na współpracę, to Internet Engineering Task Force (IETF) i ITU. Obie instytucje toczą ze sobą od wielu miesięcy ostry spór dotyczący tego, jak powinien wyglądać standard MPLS, a obecnie zdecydowały się działać razem.

ITU zaprezentowała w zeszłym roku specyfikację o nazwie Transport-MPLS (T-MPLS), która definiuje architekturę transportowania danych, pozwalającą przesyłać ruch MPLS przez sieci szkieletowe Ethernet. Problem polega na tym, że T-MPLS pracuje w taki sposób, że eksploatowane obecnie przełączniki i routery (zgodne ze starszą wersją specyfikacji MPLS) nie będą mogły współpracować z urządzeniami opartymi na specyfikacji zaproponowanej przez ITU.

T-MPLS używa tych samych znaczników EtherType co MPLS (wykorzystywanych do określania, jaki protokół transportuje ramka Ethernet) co w efekcie może prowadzić do zamieszania. IETF uważa, że specyfikacja T-MPLS powinna używać innych znaczników EtherType, tak aby obie specyfikacje (T-MPLS i MPLS) nie kolidowały ze sobą. IETF twierdzi też, że T-MPLS korzysta z opracowanej przez nią technologii Pseudowire Emulation Edge to Edge (PWE3).

W skład nowej grupy roboczej wchodzą eksperci z ITU i IETF oraz specjaliści pracujący w wiodących firmach oferujących rozwiązania sieciowe (takich jak Cisco, Nortel, Alcatel-Lucent, Fujitsu, Huawei i Ericsson). Eksperci przejrzą dokładnie obie specyfikacje (MPLS i T-MPLS), pokażą jakie są między nimi różnice oraz gdzie pracują identycznie, a następnie zaproponują rozwiązanie kompromisowe. Grupa robocza ma przedstawić pierwsze wyniki swoich prac pod koniec kwietnia br.


TOP 200