IEEE publikuje końcową wersję standardu 802.22

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) opublikował 27 lipca finalną wersję standardu 802.22, który pozwala świadczyć usługi szerokopasmowego dostępu do internetu z wykorzystaniem nielicencjonowanych i nieużywanych częstotliwości VHF i UHF (54 do 862 MHz) dostępnych między aktywnymi kanałami TV.

Standard pozwala przesyłać dane drogą radiową z szybkością 22 Mb/s na odległość (stacja bazowa - klient) do 100 kilometrów i budować sieci WRAN (Wireless Regional Area Network). W opinii twórców standardu powinien on znaleźć zastosowanie głównie w słabo zamieszkałych obszarach wiejskich oraz w krajach rozwijających się, w których istnieje duża podaż niewykorzystanych częstotliwości telewizyjnych VHF i UHF, nazywanych roboczo "white spaces".

Jedną z zalet standardu jest to, że wykorzystuje on częstotliwości z tych samych zakresów, które są stosowane do transmitowania sygnałów telewizyjnych. Sygnały takie łatwo pokonują naturalne przeszkody i można je transmitować na duże odległości, dlatego zagęszczenie stacji bazowych 802.22 może być dużo mniejsze niż w sieciach komórkowych. Sygnały transmitowane kanałami 802.22 nie zakłócają sygnałów TV (i odwrotnie), ponieważ standard definiuje kilka rozwiązań zapobiegających powstawaniu tego rodzaju przesłuchów (takich jak np. specjalne bazy danych zawierające spis uprzywilejowanych użytkowników widma).

Zobacz również:

  • Starlink udostępnia internet satelitarny dla kamperów i ciężarówek
  • W Ukrainie rośnie liczba osób korzystających z usługi Starlink
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Należy jednak pamiętać, że systemy 802.22 mają silniejszych konkurentów w postaci technologii Wi-MAX i LTE, dlatego perspektywy ich rozwoju na szerszą skalę (także w Polsce) są wątpliwe. Na dodatek rynek oferuje już komercyjne rozwiązania WiMAX i LTE, a produktów 802.22 jeszcze nie ma.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200