IEEE inicjuje procedurę ratyfikowania standardu Ethernet 400 Gb/s

Zaledwie trzy lata temu ratyfikowano standard Ethernet pozwalający przesyłać dane z szybkością 100 Gb/s, a organizacja IEEE powołała właśnie do życia grupę roboczą, która podejmie trud opracowania wstępnych założeń standardu Ethernet 400 Gb/s, co ma w przyszłości doprowadzić do ratyfikowania tej technologii.

Zapotrzebowanie na przepustowość połączeń komputerowych rośnie w zastraszającym wręcz tempie. Obecnie z każdym rokiem sieci transmitują o 58% więcej danych. Jeśli tendencja ta utrzyma się - a wszystko wskazuje na to, że w przyszłości może to być nawet jeszcze większy przyrost - to w 2015 r. w ciągu jednej sekundy połączenie komputerowe powinno transmitować co najmniej 1 Tb danych, a w 2030 r. 10 Tb. Nie ma się więc dziwić temu, że IEEE nie zasypia gruszek w popiele i przystępuje do działania.

Firmy starają się przewidzieć, jak będzie wyglądać zapotrzebowanie na przepustowość w odniesieniu do danych mobilnych. I tak Cisco szacuje np. że ruch obsługiwany przez połączenia mobilne wzrośnie w ciągu następnych czterech lat trzynaście razy. Firma przewiduje przy tym, że w latach 2012-2017 przepustowość połączeń mobilnych będzie rosła trzy razy szybciej niż przepustowość stałych połączeń komputerowych. Świat pędzi do przodu jak szalony. Przykładem może być np. to, że w momencie gdy organizacja IEEE rozpoczynała prace nad standardem Ethernet 100 Gb/s (a był to 2006 r.), nikt nie wiedział, że już wkrótce na półkach sklepowych pojawi się tak pasmożerne urządzenie mobilne, jak iPhone.

Zobacz również:

  • W jakim kierunku pójdzie Ethernet?
  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją

Warto też pamiętać o tym, że połączenia mobilne obsługują obecnie więcej treści wideo niż stałe połączenia komputerowe. To też znak czasów. Do tego dochodzą portale społecznościowe, z którymi każdego dnia łączą się miliardy użytkowników, podczas gdy zaledwie kilkanaście lat temu były to co najwyższej dziesiątki milionów użytkowników. Mając na uwadze fakt, że standard Ethernet 100 Gb/s zaakceptowano oficjalnie po czterech latach od rozpoczęcia procedury ratyfikacyjnej, wydaje się, że standard Ethernet 400 Gb/s możę być ratyfikowany w 2017 r. To dosyć późno, tak iż czas pili.

Pierwsze posiedzenie grupy roboczej IEEE 802.3 400 Gb/s Ethernet Study Group odbędzie się na początku maja br., czyli prawie równo 40 lat od momentu zbudowania pierwszej sieci Ethernet. Wtedy (1973 r.) Ethernet transmitował dane z szybkością 10 Mb/s, a obecnie IEEE dyskutować będzie nad Ethernetem transmitujących dane z szybkością 400 Gb/s (czyli bagatela, 40 tys. razy szybciej).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200