IEEE chce wprowadzić do sieci Wi-Fi dynamiczne adresy MAC

Jedna z grup roboczych IEEE uważa, że do protokołu obsługującego połączenia Wi-Fi powinno się wprowadzić mechanizm, który generowałby automatycznie przypadkowe adresy MAC i następnie przypisywał je urządzeniom korzystających z usług takich sieci. W opinii IEEE rozwiązanie takie może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo sieci Wi-Fi.

Obecnie producenci urządzeń Wi-Fi nadaje im od razu stały, unikalny adres MAC. Dlatego hakerzy włamujący się do sieci Wi-Fi mają ułatwione zadanie, gdyż mogą śledzić bezprzewodowych użytkowników. Fakt iż jest to stały adres – na dodatek niezaszyfrowany – powoduje, że haker może w łatwy sposób kojarzyć urządzenia z adresami, a następnie włamywać się do radiowej sieci.

Protokoły obsługujące sieci Wi-Fi powstały dawno temu, a czasach gdy sieci bezprzewodowe i podłączane do nich urządzenia nie komunikowały się ze światem zewnętrznym. Były to prosty lokalne sieci radiowe, dlatego twórcy obsługujących je protokołów nie przejmowali się np. tym, że adresy MAC nie są szyfrowe. Obecnie mamy zupełnie inną sytuację i większość użytkowników komunikujących się z sieciami radiowymi wykorzystuje do tego celu urządzenia mobilne, stąd konieczności wprowadzenia dodatkowych mechanizmów bezpieczeństwa, takich jak np. dynamiczne adresy MAC.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • CEO i kadra kierownicza nie przywiązują uwagi do haseł

Jest wysoce prawdopodobne, że proponowane przez IEEE zmiany pojawią w jednej z kolejnych wersji standardu 802.11, np. w wersji oznaczonej numerem 802.11ax względnie w jednej z kolejnych wersji. Nie stanie się to jednak szybko i proces ratyfikowania takiego, jak by nie było nowatorskiego rozwiązania, może jeszcze potrwać kila lat.

Warto przypomnieć, że najnowszy standard 802.11 obsługujący sieci bezprzewodowe (ratyfikowany na początku 2014 roku) został oznaczony numerem 802.11ac.

Z chwilą wprowadzenia w życie dynamicznych adresów MAC, producenci urządzeń Wi-Fi będą się musieli liczyć z koniecznością wprowadzenia do nich pewnych zmian. Nie jest jeszcze pewne czy wystarczy wtedy zaktualizować oprogramowanie zarządzające takim urządzeniem (firmware) czy też trzeba będzie zmodyfikować warstwę sprzętową urządzenia.

Nie wykluczone, że do niektórych systemów operacyjnych trzeba będzie wtedy wprowadzić drobne aktualizacje. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie zostanie przyjęte. Dla użytkowników ważne jest to, że niezależnie od wybranego rozwiązania nie będą musieli wprowadzać żadnych poprawek do aplikacji korzystających z usług sieci Wi-Fi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200