IEEE akceptuje standard 10GBASE-CX4

Organizacja IEEE zaaprobowała w ostatnim tygodniu lutego standard dla sieci Ethernet 10 Gb/s opartych na okablowaniu miedzianym Twinax, dzięki czemu połączenia Ethernet pracujące z ta szybkością wkroczą teraz szybciej do przedsiębiorstw i centrów danych.

Standard 802.3ak będzie implementowany pod nazwą 10GBASE-CX4 i umożliwi przesyłanie pakietów z szybkością 10 Gb/s przez kable Twinax, podobne do tych jakie są stosowane w połączeniach Infiniband. Jest to pierwszy standard Ethernet dla okablowania miedzianego wykorzystujące inne kable niż Category 5 i 6.

Nowy standard pozwoli budować tanie i szybkie połączenia Ethernet obsługujące serwery i przełączniki pracujące w , mające długość do 15 metrów

Obserwatorzy podkreślają, że porty 10GBASE-CX4 będą dużo tańsze niż porty 10 Gb/s obsługujące światłowody (cena takiego portu wynosi obecnie ok. 10 tysięcy), dzięki czemu na technologię 10 Gb/s będzie stać nie tylko duże i bogate firmy, ale też średnie przedsiębiorstwa. Sieci 10GBASE-CX4 powinny być nawet do 10 razy tańsze niż sieci światłowodowe 10 Gb/s.

Jak podaje Dell’Oro, w czwartym kwartale 2003 roku trzy pierwsze miejsca na rynku produktów Ethernet 10 Gb/s zajmowały firmy Cisco, Foundry i Extreme, i wszystkie odnotowały w tym czasie dwucyfrowy wzrost obrotów.

Ethernet 10 Gb/s był pierwotnie projektowany jako technologia obsługująca długodystansowe połączenia eksploatowane przez dostawców usług sieciowych, głównie z myślą o tym, że zastąpi w sieciach metropolitarnych technologię Sonet OC192. Jednak po jakimś czasie okazało się, że połączeniami 10 Gb/s interesują się producenci wysokowydajnych przełączników, które obsługują w przedsiębiorstwach duże sieci LAN. Teraz jest tylko kwestią czasu, gdy w centrach danych połączenia serwer/przełącznik i przełącznik/przełącznik będą oparte na technologii Ethernet 10 Gb/s wykorzystującej okablowanie miedziane.


TOP 200