IEC zamierza wprowadzić jeden standard zasilaczy do laptopów

Szwajcarskie International Electrotechnical Commission (IEC) przymierza się do wprowadzenia jednego standardu zasilaczy do laptopów.

I już na starcie trzeba powiedzieć, że IEC nadaje się do tego zadania, jak mało która organizacja. Nie jest związana z żadnym producentem i zajmuje się ustalaniem standardów dla branży elektrotechnicznej od prawie 100 lat. Ujednolicenie zasilacza do laptopa wydaje się jednak zadaniem niełatwym. W portfelu produktowym niektórych producentów laptopów wciąż znajduje się nawet kilka rodzajów wtyczek.

IEC opracowało jednak nowy standard. Kryje się on w specyfikacji technicznej o numerze 62700. Dokument zawiera wszelkie szczegóły projektu, od kształtu wtyczki po sprawność elektryczną. Twórcy nowego standardu obiecują, że rozwiązanie jest nie tylko uniwersalne, ale także przyszłościowe. Pełna specyfikacja ma zostać ujawniona na początku 2014 r.

Według IEC, wprowadzenie uniwersalnego zasilacza oznacza mniejszą ilość elektrośmieci. Konsumenci z pewnością docenią tę koncepcję, nawet jeśli nie za bardzo zależy im na środowisku naturalnym. Jeden format zasilacza to dla nich niesłychana wygoda.


TOP 200