IDS 9.3 - nowa wersja serwera baz danych Informix

IBM Polska przedstawiła informacje dotyczące ogólnej strategii IBM w dziedzinie zarządzania danymi i poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej wersji serwera bazy danych IDS ($Informix Dynamic Server$).

IBM Polska przedstawiła informacje dotyczące ogólnej strategii IBM w dziedzinie zarządzania danymi i poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej wersji serwera bazy danych IDS (Informix Dynamic Server).

Prezentacji planów IBM dokonał Thomas Gregers Honoré, dyrektor ds. marketingu Data Management Solutions IBM na region EMEA podczas zorganizowanej 25 października w Warszawie konferencji prasowej.

Zobacz również:

  • Trendy sieciowe w centrach danych do obserwacji w 2023 r.

Na początek trochę historii. IBM wykupiła w kwietniu 2001 część bazodanową firmy Informix, wykładając na ten cel blisko 1 mld USD (w następstwie czego Informix zmienił nazwę na Ascential Software i zajął się oprogramowaniem integrującym dane i zarządzającym zasobami multimedialnymi). Cała transakcja została zakończona w lipcu, a po podpisaniu tego przejęcia analitycy wyrażali opinię, że serwery IDS nie będą dalej rozwijane, a ich miejsce zajmą z czasem serwery baz danych linii DB2 (jest to flagowy produkt IBM; z baz danych DB2 korzysta dzisiaj ponad 22 tys. aplikacji). Obecnie IBM jest druga, z 33% udziałem w rynku, tylko o jeden punkt za firmą Oracle. Jednak IBM opracowała szybko kolejną wersję serwera IDS, dając tym samym użytkownikom baz danych Informix do zrozumienia, że produkt ten będzie nadal wspierany (chodzi o ochronę inwestycji), informując jednocześnie, że przedsiębiorstwa eksploatujące bazy danych IDS mogą w każdej chwili przejść na technologię DB2.

Nowy produkt nosi nazwę IDS 9.30 (poprzednia wersja to 9.21) i zawiera nowości i usprawnienia w czterech podstawowych obszarach: rozszerzenia administratorskie (w tym opcje, takie jak: dynamiczna obsługa logów transakcyjnych, Informix Server Administrator 1.4, Server Studio Java Edition), konfigurowanie domniemanego typu zamków dla tabel, nowa opcja komendy onstat, tymczasowe SmartBlob Dbspace, maksymalna liczba połączeń do serwera baz danych J/Foundation, Java w serwerze i nowa wersja instalatora oprogramowania serwera IDS dla Unixa, rozszerzenia języka SQL (w tym generowanie planu wykonywania zapytania bez jego wykonywania i słowo kluczowe FROM opcjonalne w poleceniu DELETE), rozszerzenia dotyczące obsługi typów geoprzestrzennych (w tym Spatial DataBlade 8.11) i rozszerzenia replikacji danych (w tym opcja Enterprise Data Replication).

Oprogramowanie IDS 9.30 jest dostępne od 1 października 2001. Oprogramowanie DB2 Relational Connect dla bazy danych IDS 9.3 (dzięki któremu aplikacje wykorzystujące bazy danych DB2 mają dostęp do informacji przechowywanych w bazach danych IDS 9.30) znajdzie się na rynku w czwartym kwartale 2001 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200