IDF2007: miniaturowe procesory i chipsety do notebooków

Podczas zamkniętego pokazu dla części prasy, Mooly Eden, wicedyrektor i menedżer generalny platform mobilnych Intela zaprezentował zminiaturyzowaną wersją procesora i chipsetu przeznaczone do instalacji w najlżejszych notebookach.

Produkty te powstały na życzenie producentów notebooków, którzy tworząc najmniejsze laptopy narzekali na problemy z gabarytami CPU i chipsetu. Nie znamy dokładnych specyfikacji chipsetów i procesora (mostek południowy to ICH7U, północny prawdopodobnie 945GU), lecz wiadomo iż w stosunku do standardowych modeli miniaturowe wersje mają być nieco droższe.

IDF2007: miniaturowe procesory i chipsety do notebooków

Porównanie standardowych chipsetów i procesora z nowymi zminiaturyzowanymi. Od prawej - procesor, mostek południowy i północny

Procesor ma pracować z odrobinę niższą częstotliwością niż wersje standardowe.

Zobacz również:

  • GlobalFoundries może trafić w ręce Intela
Aktualizacja: 18 kwietnia 2007 05:30

Podczas zakończonej właśnie porannej (w Chinach jest własnie ranek) sesji prezentacji otwierającej drugi dzień IDF dowiedzieliśmy się jakie nazwy i w ramach jakich platform będą występowały opisane przez nas wcześniej miniaturowe komponenty.

Nazwa ultramobilnej platformy Intela na rok 2007 to McCaslin. Pokazany przez nas procesor otrzymał nazwy A100 i A110 (kodowa nazwa Stealey), mostek północny tak jak wspominaliśmy jest modelem 945GU Express (nazwa Little Rock), a mostek południowy ICH7U. Komputery wyposażone w te komponenty pojawią się już latem i będą produkowany m.in. przez Asusa, Fujitsu Siemens Computers oraz Samsunga.

W 2008 roku pojawi się kolejna platforma ultramobilna Menlow. W jej skład wejdzie procesor Silverthorne wykonany w technologii 45 nm. Wielkością odpowiada mniej więcej monecie dwugroszowej. Wielkość płyty głównej skrywającej wszystkie komponenty Menlowa jest na tyle mała, że urządzenia bazujące na tych rozwiązaniach będą wielkości większych telefonów komórkowych.


TOP 200