IDF 2008: Szybsze superkomputery z Intel Tukwila

Podczas prezentacji rozpoczynającej pierwszy dzień konferencji Intel Developer Forum, Pat Gelsinger, odpowiedzialny w Intelu m.in. za segment superkomputerów poinformował o nowościach dotyczących najszybszych pecetów na świecie.

HPC to segment produktów najczęściej wykorzystywanych do zadań wymagających niebywałej wydajności obliczeniowej od procesorów. Typowe zastosowania HPC to przewidywanie zjawisk atmosferycznych, analizy przy odwiertach gazów, ropy, itp. Obecnie superkomputery pomimo swoich potężnych możliwości wciąż nie zapewniają odpowiedniej wydajności, która zaspokoiłaby potrzeby naukowców ( i pewnie nigdy takie komputery nie powstaną).

IDF 2008: Szybsze superkomputery z Intel Tukwila

Wafel krzemowy z rdzeniami procesorów Tukwila (mają do 8 rdzeni)

IDF 2008: Szybsze superkomputery z Intel Tukwila

Dwie szafy firmy Supermicro wypchane po brzegi serwerami blade bazujacymi na procesorach Intel Nehalem. 64 procesory Nehalem, W sumie 256 rdzeni, 512 wątków realizowanych jednocześnie.

Podczas swojej prezentacji w Szanghaju, Pat Gelsinger stwierdził, że także w segmencie HPC prawo Moore'a znajduje potwierdzenie w praktyce. W 1993 roku superkomputery dysponowały wydajnością 100 Gigaflopów natomiast w 2093 roku ich wydajność ma sięgnąć 1 Zetaflopa (NASA szacuje że taka wydajność jest wystarczająca do stworzenia pełnego systemu przewidywania pogody, który pozwoli na precyzyjne określanie pogody na 14 dni). Nowe procesory serii Itanium o nazwie kodowej Tukwila pozwalają zbudować superkomputer o wydajności 1 Petaflopa. O szczegółach procesorów Tukwila pisałem w artykule "Całkiem nowy Intel w natarciu" .

Zobacz również:

IDF 2008: Szybsze superkomputery z Intel Tukwila

Prezentacja Tukwili w akcji (koomputer po lewej stronie). Dwie czarne obudowy z prawej strony skrywają 6-rdzeniowe Xeony 7300 bazujące na rdzeniu Penryn.

Ciekawa jest mikroarchitektura Tukwili, która wiele cech wspólnych (zintegrowany kontroler pamięci, wspódzielona pamięć podręczna, nowy interfjejs komunikacyjny Hyper Path) współdzieli z nowymi proceosrami Intel Nehalem. Oprócz informacji podanych we wspomnianym materiale, teraz dowiedzieliśmy się, że częstotliwości Tukwili sięgną maksymalnie 2,0 GHz. Na scenie w Szanghaju pokazano wafel krzemowy z rdzeniami tego procesora. Odbyła się też pierwsza publiczna prezentacja działającego serwera z tymi układami. Pokazano 4-procesorowy system pracujący pod kontrolą kilku systemów operacyjnych jednocześnie z uruchomionymi komercyjnymi aplikacjami.


TOP 200