IDF 2006: Uniwersalne pamięci masowe z procesorami Emulex i Intel

Emulex i Intel zaprezentowały nowe rodziny zgodnych ze sobą procesorów przeznaczonych do instalacji w pamięciach masowych. Układy mają zintegrowaną konstrukcję umożliwiającą obsługę wielu różnych protokołów wykorzystywanych w urządzeniach SAN/NAS, co ma pozwolić na budowę tańszych i bardziej uniwersalnych systemów pamięci niż było to dotychczas możliwe.

Wspólna premiera jest efektem współpracy tych firm ogłoszonej już w kwietniu 2003 roku. Wówczas jednak zapowiadano, że tego typu układy pojawią się na rynku w roku 2004, a więc ich wprowadzenie zostało opóźnione aż o blisko 2 lata. Obecnie zaprezentowano w sumie 7 modeli procesorów (3 przedstawił Emulex, a 4 Intel) wyposażonych m.in. w interfejsy Fibre Channel, SAS, SATA. Według Intela, jeden taki procesor może zapewnić funkcjonalność, która dotąd wymagała instalacji 2-5 oddzielnych układów. Oznacza to oszczędność powierzchni, energii i niższą cenę.

Pierwsze pamięci masowe wykorzystujące nowe procesory mają się pojawić na rynku pod koniec tego roku, choć na razie ani przedstawiciele Emulex, ani Intela nie ujawniają jakie firmy są zainteresowane tymi układami. Wśród klientów Emulex i Intela można jednak wymienić większość liczących się producentów pamięci, jak Dell, EMC, Hewlett-Packard, IBM, Network Appliance i Sun Microsystems. Nowe procesory to Emulex IOP 502M I/O Processor wyposażony w dwa porty FC 4 Gb/s i cztery SAS/SATA 3 Gb/s, układy IOC 504 I/O Controller i IOP 504 I/O Processor udostępniające po 4 interfejsy FC 4 Gb/s, Intel IOP341 I/O i IOP342 I/O wyposażone odpowiednio w jedno- i dwu-rdzeniowy procesor (ten drugi układ umożliwia jednoczesne uruchamianie dwóch różnych aplikacji) oraz Intel IOP348 I/O Processor i IOC340 I/O Controller zawierające po 8 interfejsów SAS/SATA 3 Gb/s.

Oprócz tego Emulex IOP502M i Intel IOP348 mają dodatkowe, zintegrowane układy do obsługi matrycy dysków RAID. Wszystkie procesory wykorzystują opracowaną przez Emulex technologię SLI (Service Level Interface), która zapewnia, że każda aplikacja przygotowana dla jednego z tych procesorów może pracować w systemach wykorzystujących dowolny z prezentowanych układów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200