IDF 2003 - wiosenne premiery Intela

Intel zapowiedział na 12 marca br. premierę Centrino - platformy obejmującej nowy procesor Pentium M (znany dotychczas pod kodową nazwą Banias), chipset i855 i bezprzewodowy interfejs sieciowy Intel Pro/Wireless 2100.

Intel zapowiedział na 12 marca br. premierę Centrino - platformy obejmującej nowy procesor Pentium M (znany dotychczas pod kodową nazwą Banias), chipset i855 i bezprzewodowy interfejs sieciowy Intel Pro/Wireless 2100.

IDF 2003 - wiosenne premiery Intela

Craig Barrett, dyrektor generalny Intela, poinformował, że za 2 mld USD firma zmodernizuje fabrykę w Arizonie. Zakłady mają zostać przystosowane do tworzenia procesorów z wykorzystaniem technologii 65 nm. Obecnie firma wprowadza na rynek pierwsze układy tworzone w technologii 90 nm. Uruchomienie nowych linii produkcyjnych jest planowane na 2005 r.

Podczas Intel Developer Forum 2003 (IDF) zaprezentowano pierwsze modele notebooków wykorzystujących tę platformę takich firm, jak Toshiba i Gateway. Centrino może mieć duże znaczenie dla popularyzacji technologii bezprzewodowych, gdyż rozwiązanie to przewiduje, że każdy notebook będzie standardowo wyposażony w interfejs bezprzewodowy.

Podczas prezentacji prac rozwojowych prowadzonych w laboratoriach Intela, Pat Gelsinger, dyrektor ds. rozwoju technologii w Intelu, powiedział, że firma jest bliska opracowania nowego typu "rekonfigurowalnych układów radiowych", które umożliwią automatyczne rozpoznawanie i nawiązywanie połączeń z różnego typu sieciami bezprzewodowymi, np. IEEE 802.11, Bluetooth lub Ultra Wideband. Układy takie pozwolą na budowę uniwersalnych interfejsów bezprzewodowych.

Komórki i sieci

Podczas IDF zaprezentowano również procesor Intel PXA800F (Manitoba) przeznaczony do instalowania w telefonach komórkowych lub komputerach naręcznych z funkcjami telekomunikacyjnymi. To pierwszy na rynku integrujący układ DSP, główny procesor do przetwarzania danych i pamięć Flash. Masowa produkcja PXA800F ma się rozpocząć w trzecim kwartale 2003 r., a pierwsze telefony GSM/GPRS z tymi układami pojawią się na rynku na początku 2004 r. Zdaniem specjalistów procesory, takie jak PXA800F mogą być atrakcyjną ofertą dla producentów telefonów GSM/GPRS, ale ich zastosowanie w aparatach używanych w sieciach UMTS będzie wymagało zmniejszenia poboru mocy i znacznego zwiększenia pojemności pamięci, co może być trudne i nieopłacalne.

Na konferencji Intel Developer Forum odbyła się premiera trzech nowych modeli procesorów sieciowych - IXP420, IXP421 i IXP322 - wykorzystujących rdzeń XScale. Są to tańsze wersje wprowadzonego wcześniej układu IXP425 do zastosowań w urządzeniach sieciowych przeznaczone na rynek SOHO. IXP420 wyposażono w funkcje kryptograficzne i zaprojektowano do pracy w routerach, przełącznikach i bezprzewodowych punktach dostępowych. IXP421 ma znaleźć zastosowanie w systemach VoIP, a IXP422 - w urządzeniach do obsługi dostępu szerokopasmowego. Masowa produkcja IXP420 i IXP422 ma się rozpocząć w czerwcu, a IXP421 - we wrześniu br. Zapowiadane ceny układów dla odbiorców masowych wynoszą ok. 21-23 USD. IXP425 - zależnie od wersji - kosztuje ok. 27-62 USD.

Mniejsze tranzystory

Pierwsze procesory wytwarzane przy wykorzystaniu technologii 90 nm pojawią się w drugiej połowie 2003 r. Będą to: Prescott - nowa wersja Pentium 4 - druga generacja Pentium M. Układy Prescott będą wyposażone w 1 MB zintegrowanej pamięci L2 (obecnie 512 KB), funkcje Hyper-Threading, 800 MHz szynę systemową FSB i 13 nowych instrukcji zwiększających wydajność przetwarzania wideo i obliczeń zmiennoprzecinkowych.

Intel nie ujawnia na razie ewentualnych planów wprowadzenia 64-bitowych procesorów dla komputerów PC. Tymczasem w ciągu kilku miesięcy AMD wprowadzi do sprzedaży układ Athlon 64. Przedstawiciele Intela nie widzą potrzeby stosowania 64-bitowej technologii w komputerach PC, gdyż brak jest obecnie aplikacji na tego typu platformę. Tymczasem Mike Fister, wiceprezes Intela, zapowiedział przyspieszenie pokazów premierowych kolejnych procesorów. Nowe modele Xeon dla systemów dwuprocesorowych wyposażone w 1 MB zintegrowanej pamięci podręcznej pojawią się już w trzecim kwartale br.

Z kolei w drugiej połowie roku zostaną wprowadzone do sprzedaży procesory Itanium 2 Madison i ich niskonapięciowe wersje Deerfield, których pobór mocy zredukowano dwukrotnie w porównaniu ze standardowymi modelami. Układy Madison będą miały częstotliwość zegara 1,5 GHz i zawierały do 6 MB pamięci L3. Na przyszły rok zaplanowano premierę kolejnych modeli Itanium 2 zawierających 9 MB pamięci L3 oraz Xeon MP z 4 MB pamięci L2.

Podstawa dla procesora

Z nowymi procesorami będą wprowadzane kolejne wersje chipsetów. W pierwszej połowie br. pojawią się układy Centerwood i Springdale. Centerwood będzie obsługiwał funkcje Hyper-Threading i 800 MHz szynę systemową. Ponadto ma być wyposażony w dwukanałowy interfejs dla pamięci DDR400, złącze AGP 8x i zintegrowany sterownik Serial ATA/RAID. Springdale - ze zintegrowanym sterownikiem graficznym - będzie natomiast układem przeznaczonym do instalowania w komputerach biurowych wyższej klasy.

Intel zapowiedział wsparcie dla technologii PCI Express - szeregowego interfejsu PCI nowej generacji, którego specyfikacja została opublikowana przez organizację PCI-SIG w lipcu 2002 r. Podczas IDF odbyła się pierwsza publiczna demonstracja układów przeznaczonych do obsługi złącza PCI Express o przepustowości 2,5 Gb/s. Zostaną one wykorzystane w chipsetach, procesorach sieciowych i układach RAID, które pojawią się na rynku w 2004 r.


TOP 200