IDF 2003 - co w trawie zapiszczało?

Kończące się dzisiaj w kalifornijskim mieście San Jose trzydniowe targi IDF 2003 (Intel Developer Forum) nasycone były jak zawsze najświeższymi nowinkami technologicznymi oraz ich zwiastunami. Intel przedstawił m.in. unikatowe rozwiązanie, dzięki któremu użytkownik zwykłego komputera będzie mógł korzystać z kompletnie niezależnych od siebie systemów operacyjnych oraz aplikacji funkcjonujących pod kontrolą jednego procesora.

Technologia nazwana Vanderpool zakłada podzielenie procesora na dwie partycje i jest już wykorzystywana w oprogramowaniu serwerowym. Rozwiązanie to ma wpłynąć przede wszystkim na stabilność systemów oraz wspomóc w wypadku awarii jednego z nich. Niestety nieprędko możemy spodziewać się wdrożenia tej technologii na rynku komputerów domowych. Jak podkreślają przedstawiciele Intela, wprowadzenie Vanderpool do powszechnego użytku przewidywane jest w ciągu najbliższych 5 lat.

IDF 2003 - co w trawie zapiszczało?
Pierwszy dzień imprezy zdominowała prezentacja serwera osobistego (Personal Server) o nazwie "Window". Urządzenie to jest w istocie magazynem danych osobistych zapisanych na miniaturowym dysku twardym albo innym nośniku informacji wyposażonym także w procesor do ich obsługi. Dzięki zminimalizowaniu oraz usunięciu zbędnych komponentów urzadzenie mieści się wewnątrz dłoni. Sercem serwera zamkniętego w przezroczystej obudowie jest procesor Xscale pracujący pod kontrolą systemu Linux. Dostęp do serwera ma być możliwy tylko przez wbudowany układ Wi-Fi oraz Bluetooth. System zabezpieczeń będzie dostosowywał się do środowiska, w jakim operuje serwer. Oznacza to, iż będzie stosował różne poziomy bezpieczeństwa w zależności od tego czy pracujemy w domu czy np. w biurze za firewallem. Z jego pomocą będzie można zarządzać pracą drukarki, radia lub telefonu.

Zobacz również:

  • Stworzono chip dla komputerów kwantowych działający w ultraniskiej temperaturze

W następnych dniach nowości nie ominęły również sektora łączności bezprzewodowej, a konkretnie technologii Wi-Fi. Obecny standard zakłada, iż maksymalna przepustowość oferowana przez urządzenia tej klasy wynosi 65 Mbps. Przedstawiona w ostatnich dniach technologia chipsetów Atheros zwiększająca te parametry dwukrotnie wraz z powiększeniem zasięgu do 1 km wzbudziła zarazem duże zaciekawienie ale i kontrowersje. Okazuje się bowiem, iż nie tylko użytkownik, ale również stacja bazowa musi posiadać urządzenia zgodne z technologią Atheros. W innym przypadku wydajność nowych urządzeń nie przekroczy standardowej granicy 65 Mbps.

IDF 2003 - co w trawie zapiszczało?
Konferencja IDF zaowocowała również pojawieniem się następcy standardu kart PCMCIA. Produkt nosi nazwę ExpressCard i w porównaniu do swojego poprzednika cechuje się mniejszymi wymiarami. Pierwsze tego typu rozwiązania pojawią się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy. Będą one dostępne w dwóch rozmiarach 34 mm lub 54 mm szerokości. Pozostałe wymiary obu urządzeń będą identyczne i wyniosą 75 mm długości i 5 mm grubości. Obydwie karty posiadają 26-pinowe złącze. Dzięki wykorzystaniu technologii USB oraz PCI Express nie będzie potrzebne instalowanie ich w chipsecie karty, co znacznie obniży koszty.

Na sam koniec jeszcze ciekawostka dla spragnionych komputerowych rozgrywek na przenośnych urządzeniach. Intel szykuje kolejną generację procesorów Xscale, podkreślając iż nowy produkt będzie niczym "Xbox w telefonie". Procesor o nazwie roboczej Bulverde zostanie zaopatrzony w specjalne instrukcje multimedialne MMX po raz pierwszy wykorzystane w 1990 roku w procesorze Pentium. Ponadto będzie miał zaimplementowaną technologię MPEG 4 oraz SpeedStep pozwalającą na zminimalizowanie ilości energii pobieranej przez procesor.

Więcej informacji: http://www.intel.com/idf/us/fall2003/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200