IDE dla Linuxa

Cygnus oferuje komercyjne wersje narzędzi dla Linuxa.

Cygnus oferuje komercyjne wersje narzędzi dla Linuxa.

Linux, tak jak wszystkie systemy unixowe, jest standardowo wyposażony w prosty kompilator C. Posługiwanie się nim wymaga od programisty znacznie większego zaangażowania niż w przypadku typowych zintegrowanych środowisk programistycznych (IDE). Twórca aplikacji sam musi zajmować się zarządzaniem wszystkimi plikami tworzącymi aplikację, pamiętać, które pliki należą do określonego projektu, które zostały zmienione od czasu ostatniej kompilacji aplikacji, jaka jest aktualna wersja plików. Częściowo zadanie to rozwiązuje się za pomocą plików skryptowych do programu make, automatyzującego wiele prac z kompilatorem, ale nadal jest to prymitywne środowisko pracy w porównaniu z IDE.

Na rynku dostępne są dwa zintegrowane produkty programistyczne dla Linuxa: Code Warrior (firmy Metroworks) i C-Forge (firmy Code Forge), ograniczone do tworzenia aplikacji w C/C++. Natomiast firma Cygnus Solutions opracowała komercyjną wersję Code Fusion - wizualnego środowiska IDE dla Linuxa, pozwalającego na programowanie aplikacji w C, C++ i Javie. Firma nie jest nowicjuszem na rynku programów narzędziowych dla Linuxa - zajmuje się też opracowaniem i obsługą publicznie dostępnych produktów do uruchamiania aplikacji (debugerów) i kompilatorów oraz utrzymuje biblioteki systemowe Linuxa.

Pakiet Code Fusion bazuje na firmowych produktach: kompilatorze GNUPro oraz programie Source Navigator do analizy kodu i zarządzania plikami. Środowisko automatycznie tworzy pliki skryptowe do programu make oraz pozwala na przechowywanie informacji o wszystkich plikach tworzących projekt (plikach źródłowych, ich skompilowanych wersjach, bibliotekach, plikach nagłówkowych i in.).

Firma udostępniła również API do zestawu Code Fusion, co pozwala na dostosowanie środowiska do wymagań użytkownika oraz współpracę z dodatkowymi pakietami wspomagającymi tworzenie kodu, np. programami do obsługi wersji kodu źródłowego. Code Fusion działa na większości popularnych wersji Linuxa. Kosztuje 299 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200