IDC znów raportuje rekordową sprzedaż smartfonów

Rynek smartfonów rozwija się w ogromnym tempie. Firma analityczna IDC opublikowała właśnie dane dotyczące wzrostów sprzedaży w trzecim kwartale 2015 roku. Wynika nich, że tylko raz w historii ten segment rynku odnotował lepszy wynik.

Sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale 2015 roku była o 6,8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok temu. Przekłada się to na 355,2 sprzedanych sztuk, podczas gdy w trzecim kwartale 2014 roku było to 332,6 mln sztuk.

Według danych IDC wzrost w 2015 roku w ujęciu ilościowym porównując trzeci kwartał do poprzedniego wyniósł 22,8 mln telefonów. Oczekiwano większego wzrostu i przebicia wyniku z czwartego kwartału 2014 roku, kiedy to na rynek trafiło aż 377,6 mln urządzeń.

Zobacz również:

Do tej pory sprzedaż podczas trzeciego kwartału była wyższa niż w trakcie czwartego kwartału roku poprzedzającego dany okres. Teraz tak się nie stało i chociaż wzrost rok do roku jest wysoki, to analitycy spodziewali się wyższej sprzedaży.

Analitycy IDC twierdzą, że przyczyną mniejszych niż się spodziewano wzrostów dla całego rynku jest sprzedaż iPhone'ów, która chociaż była bardzo wysoka, również nie spełniła oczekiwań. Przyczyniła się też do tego bardzo wysoka cena smartfonów Android z najwyższej półki.

IDC znów raportuje rekordową sprzedaż smartfonów

Samsung jest nadal liderem na smartfonowym rynku

Smartfony z segmentu Premium przynoszą producentom wysokie zyski, ale sprzedaż w ujęciu ilościowym napędza niska i średnia półka cenowa, głównie na terenie państw azjatyckich.

Samsung pozostał liderem sprzedażowym dostarczając na rynek 84,5 mln urządzeń. To 6 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Za wynik odpowiada w dużej mierze sierpniowa premiera urządzeń takich jak Galaxy Note 5 i Galaxy S6 Edge Plus.

Apple zamknęło trzeci kwartał z wynikiem 48 mln sprzedanych iPhone'ów. To wzrost o 22 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej, a duża w tym zasługa 13 mln iPhone'ów 6s i 6s Plus sprzedanych w pierwszy weekend po premierze.


TOP 200