IDC: spadek sprzedaży serwerów w III kwartale

Znacznie mniejsze przychody ze sprzedaży oraz spadek udziału poszczególnych producentów charakteryzowały w III kw. rynek serwerów w Europie Zachodniej.

International Data Corporation podsumowała zachodnioeuropejską sprzedaż serwerów w III kwartale 2001 r. Z badania wynika, że pozycję lidera rynku w tych krajach utrzymał koncern IBM. Zdaniem analityków IDC, wartość zachodnioeuropejskiego rynku serwerów pod względem przychodów osiąganych przez producentów zmniejszyła się w okresie lipiec-wrzesień 2001 r. o 21,4% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Największy udział w rynku należał w tym czasie do IBM (zwiększył się w ciągu roku o prawie 6%, do 29,3%). Drugie miejsce zajął Compaq z ponad 18-proc. udziałem w rynku, oznaczającym spadek o 2% w stosunku do III kw. roku ubiegłego. Na ostatnim miejscu "medalowym" znalazł się Hewlett-Packard, (16,4%) notujący spadek o 1,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2000 r. Czwarta pozycja należała do Suna (11,24%) przy 3,5-proc. spadku. Czołówkę zamyka Dell, mając nieco ponad 5% udziałów i jako drugi producent (oprócz IBM) notując niewielki wzrost udziału w tym rynku (o 0,04%).

Pod względem przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży serwerów w Europie Zachodniej wszyscy producenci odnotowali w III kwartale spadek. Obroty IBM zmniejszyły się zaledwie o 1,4%, natomiast koncernów Compaq i HP w jednakowym stopniu (o ok. 29%). Sun Microsystems zanotował największy spadek przychodów na przełomie 12 miesięcy, aż o 40%. Powodem jest przejęcie, głównie przez IBM i Hewlett-Packard, części udziału firmy Sun na rynku serwerów unixowych. Przychody Della zmniejszyły się w stosunku do III kw. ubiegłego roku o 20,7%.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200