IDC: spada popyt na komputery

Ogólnoświatowa sprzedaż komputerów będzie o 1,6% mniejsza niż w roku ubiegłym. Największy spadek nastąpi w sektorze użytkowników indywidualnych - kupią oni o blisko 25% mniej komputerów niż w roku ubiegłym.

Wyniki najnowszego raportu International Data Corporation są raczej pesymistyczne: w tym roku po raz pierwszy od 15 lat zmniejszy się światowa sprzedaż komputerów (o 1,6%). Największy spadek nastąpi w sektorze użytkowników indywidualnych, którzy kupią o blisko 25% mniej komputerów niż w roku poprzednim.

W ubiegłym roku na całym świecie sprzedano 131,7 mln komputerów; w tym do klientów trafi jedynie 129,6 mln. Zdaniem analityków IDC, przyczyną kłopotów producentów komputerów jest słaba kondycja światowej gospodarki. Nie spodziewają się oni, by październikowa premiera systemu Windows XP (który ma raczej wysokie wymagania sprzętowe) mogła pobudzić koniunkturę. Przedstawiciele Microsoftu zapowiadali, że dzięki wprowadzeniu nowego systemu na rynek, znacząco wzrośnie popyt na komputery.

Zobacz również:

Najwyraźniejszy spadek sprzedaży pod względem ilościowym zostanie odnotowany w sektorze klientów indywidualnych. Kupią oni jedynie ok. 14 mln komputerów (18,9 mln sztuk w 2000 r.) Zdaniem analityków z IDC, tendencja spadkowa może utrzymać się również w przyszłym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200