IDC: recesja w sektorze PC

Z badań przeprowadzonych przez International Data Corporation wynika, że w III kw. 2001 r. popyt na komputery zmniejszył się o dalsze 0,8%. Globalny spadek sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wyniósł 13,7%.

Jak podaje IDC, w trzecim kwartale tego roku nastąpiło pogłębienie się recesji na rynku komputerów osobistych. Ich sprzedaż spadła w skali globalnej o 13,7% w porównaniu z tym samym kwartałem roku ubiegłego. W stosunku do poprzedniego kwartału br. sprzedaż komputerów klasy PC zmniejszyła się o 0,8%. W okresie od lipca do września br. na całym świecie sprzedano 29,1 mln sztuk komputerów. "Pogarszająca się sytuacja na światowych rynkach ponownie wpłynęła negatywnie na poziom sprzedaży komputerów w trzecim kwartale br. Także zamachy terrorystyczne z 11 września i następujące po nich wydarzenia nie pozostały bez wpływu na kiepską kondycję rynku PC" - twierdzą przedstawiciele IDC.

Zgodnie z raportem IDC, sprzedaż komputerów w Europie Zachodniej zmniejszyła się w III kw. br. o 12% w porównaniu z rokiem 2000. Na rynku USA kwartalna sprzedaż wzrosła o 1,7%, co oznacza spadek o 21% w stosunku do ubiegłego roku. Z analiz IDC wynika, że spośród pięciu największych producentów tylko Dell zwiększył sprzedaż i udział w światowym rynku PC, tj. z 11,5% do 14,5%. Compaq w III kw. osiągnął 11-proc. udział w rynku, co oznacza spadek w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego(13,9%.).

Zobacz również:

  • Opracowano gry wideo poprawiające uwagę i pamięć
  • Nie tylko PC - globalny spadek w sprzedaży laptopów
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200