IDC: ranking platform serwerowych

Pierwsze miejsce zajmują systemy Microsoft. Specjaliści wykazują jednak, że dominacji Windows jest w stanie zagrozić Linux, mający już 27% udział w rynku. Zdaniem analityków w najbliższym czasie nie zmieni się pozycja systemów Unix, których udział w rynku wynosi ok. 14%.

Windows zdecydowanie dominuje w komputerach typu desktop i w najbliższym czasie na tym polu nie nastąpią żadne zmiany - twierdzą analitycy z IDC. Alternatywne systemy mają szansę zdobyć większą popularność jedynie jako platformy serwerowe. Zdaniem ekspertów, popularność systemów operacyjnych produkowanych przez Microsoft będzie rosła w następnych latach. Przyczyni się do tego Windows XP, którego premierę zaplanowano na 25 października. Inaczej wygląda sytuacja na rynku serwerów. Systemy giganta z Redmond są wykorzystywane przez 41% użytkowników. Na drugiej pozycji, pod względem udziału w rynku, znajduje się Linux - zainstalowany na 27% serwerów. Znaczącą popularnością cieszą się również Unix (13,9%) oraz NetWare (13,8%). Według analityków, udział Microsoftu w tym rynku może wzrosnąć, nie powinien jednak przekroczyć 50%.

Będzie również rosnąć popularność Linuxa. Udział w rynku na stałym poziomie utrzyma prawdopodobnie Unix, zaś system NetWare Novella - zdaniem ekspertów - prawdopodobnie będzie stopniowo tracił popularność na rzecz konkurencyjnych rozwiązań.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200