IDC publikuje raport i snuje optymistyczne prognozy dotyczące rynku oprogramowania dla firm

Znana firma analityczna opublikowała raport podsumowujący 2019 rok po kątem rynku oprogramowania dedykowanego dla firm. Wynika z niego, że globalne obroty w tym segmencie IT zamknęły się w tym czasie kwotą nieco ponad 225 mld USD. Twórcy raportu przeanalizowali też wydatki przedsiębiorstw w rozbiciu na pięć kategorii oprogramowania i przedstawili wizje rozwoju tego rynku na najbliższe lata.

IDC

Generalne wnioski zawarte w raporcie napawają optymizmem, co w dobie niepewności związanej z pandemią koronawirusa jest bardzo ważne. Biznes inwestuje w IT i co za tym idzie w oprogramowanie, i wszystko wskazuje na to iż szybko się to nie zmieni. Zdaniem analityków, technologie dla biznesu będą podążały śladami konsumenckich i stawiały na rozwiązania mobilne.

Raport stara się też odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie. Czy tak duży wzrost wydatków odnotowany w 2019 roku (bo w porównaniu z poprzednim aż o 7,5%) może oznaczać, że może to być koniec hossy na rynku oprogramowania dla biznesu. Wydaje się, że nie.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

Komentując konkluzje zawarte w raporcie Rafał Orawski (prezes BPSC, Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych, firma specjalizująca się w systemach ERP) mówi, że zaawansowane oprogramowanie jest kluczowe w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Pozwala integrować szereg biznesowych obszarów firmy, automatyzuje i przyspiesza wiele operacji. Jednym słowem - jest motorem biznesu, dostarczającym danych oraz narzędzi niezbędnych do działania w gospodarce cyfrowej. Dodaje iż w jego opinii po pierwszej fali cyfrowej transformacji, przychodzi kolejna. Na tej drugiej fali płyną firmy, które wymieniają lub rozwijają system wdrożony kilka, czy nawet kilkanaście lat temu.

Ostania dekada było bardzo dobra dla dostawców oprogramowania. Jak wynika z prognoz IDC, w ciągu najbliższych kilku lat nie ulegnie to zmianie. Do niemal połowy lat 20-tych, rok do roku rynek oprogramowania będzie rósł w tempie 3,4%. Jak pokazują estymacje analityków, w 2024 roku dostawcy systemów IT takich jak m.in. ERP, CRM, czy MES zarobią prawie 266 mld dolarów, czyli o 44 mld więcej niż w 2019 roku.

Jak zauważają autorzy raportu, dostawcy rozwiązań IT już teraz aktywnie pracują nad automatyzacją zadań niższego poziomu w aplikacjach. Według IDC ten trend będzie się utrzymywał, a nawet będzie kluczowym czynnikiem w określaniu pozycji rynkowej wśród dostawców aplikacji dla przedsiębiorstw w przyszłości.

Wpływ na rozwój oprogramowania dla biznesu będą miały też naturalne zmiany na rynku pracy. Do 2030 r. ponad 70% siły roboczej stanowić będą milenialsi lub młodsze generacje. „Te nowe pokolenia oczekiwać będą natychmiastowego dostępu do danych i zasobów przedsiębiorstwa, a także zwinnych narzędzi do wykonywania obowiązków - adekwatnych systemów, aplikacji mobilnych. - mówi Rafał Orawski. Jako dostawca IT dla biznesu już teraz myślimy o tym. Dlatego nasze produkty cyklicznie ewoluują, dodaje szef BPSC.

Martha Bennett, analityk firmy Forrester Research zauważa, że wprowadzenie mobilnych rozwiązań ma jeszcze jedną zaletę. - Wykorzystanie aplikacji mobilnych na większą skalę może rozwinąć, a nawet stworzyć nowe modele biznesowe i zrewolucjonizować całe branże. - zauważa ekspert.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200