IDC przewiduje wzrost rynków internetowych Europy Środkowej

W Polsce do końca 2001 r. ogólna liczba łączy internetowych wzrośnie do 1,3 mln, z czego większość będzie wciąż realizowana w systemie dial-up. Do 2005 r. dostęp poprzez linie stałe będzie stanowić 25% ogólnej liczby łączy.

Rynek internetowy w regionie Europy Środkowej, w ciągu najbliższych kilku lat, będzie się kształtował pod wpływem dynamicznego rozwoju usług dostępowych typu dial-up, oferowanych bez opłat abonamentowych. Całkowita liczba łączy internetowych w Czechach, Polsce, na Węgrzech i Słowacji wzrośnie z obecnych 2,2 mln do 4,5 mln w 2005 r. Pewnym ograniczeniem dla jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju jest brak porozumień dotyczących dzielenia przychodów (revenue sharing) pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi a dostawcami usług internetowych.

Według IDC, rynek w Polsce został ukształtowany przez wczesne wprowadzenie dostępu dial-up przez TP SA oraz dynamiczny wzrost lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. IDC przewiduje, że w ciągu kilku lat lokalni operatorzy będą stanowić coraz większą konkurencję dla TP SA i zwiększą udziały w ogólnej liczbie obsługiwanych internautów.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Do końca 2001 r. w Polsce liczba łączy internetowych wzrośnie do 1,3 mln. W ciągu najbliższych lat systematycznie będzie się upowszechniał dostęp szerokopasmowy oraz dostęp poprzez stałe linie. Udział dwóch ostatnich typów usług w całkowitej liczbie połączeń internetowych do 2005 r. będzie wynosił 25%. Jednocześnie będzie generował połowę przychodów dla dostawców usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200