IDC: polski rynek aplikacji biznesowych wart był w 2010 roku 226 mln USD

Zgodnie z raportem IDC "Poland Enterprise Application Software Market 2011-2015 Forecasts and 2010 Vendor Shares", SAP pozostaje największym dostawcą zintegrowanych aplikacji biznesowych z 39,9 proc. wartościowym udziałem w rynku (39,8% w roku 2009).

Kolejny rok z rzędu SAP zdecydowanie przewodzi rankingowi dostawców aplikacji biznesowych, osiągając udział w rynku przekraczający sumę udziałów kolejnych pięciu dostawców. Są to w kolejności wielkości sprzedaży: Comarch, Oracle, IFS, BPSC i Microsoft. Cały rynek wzrósł o 14,7% w porównaniu do roku 2009, kiedy to wartość sprzedaży aplikacji biznesowych wyniosła 197 mln USD.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez SAP Polska, firma ta jest też liderem wszystkich podkategorii oprogramowania biznesowego, analizowanych przez IDC, czyli aplikacji typu: ERM (Enterprise Resource Management), SCM (Supply Chain Management), OMA (Operations Management Applications), CRM (Customer Relations Management) i aplikacji analitycznych (Business Analytics).

Zobacz również:

  • HPE w drodze do neutralności klimatycznej

"Wzrostowi rynku aplikacji biznesowych sprzyjały rosnące wskaźniki gospodarcze, dzięki czemu firmy odmroziły budżety na inwestycje w informatyczne wsparcie zarządzania" - powiedział Tomasz Słoniewski, Research Manager Software, IDC Poland. "Na wdrożenia zaawansowanych rozwiązań aplikacyjnych zdecydowało sie wiele instytucji publicznych, co dodatkowo korzystnie wpłynęło na odbicie się rynku po kryzysowym roku 2009" -dodaje

"W udanym dla SAP roku 2010 zaobserwowaliśmy ewolucję w sposobie podejmowania decyzji o wdrożeniach systemów biznesowych. Nasi klienci stali się bardziej zorientowani na wzrost, a także przywiązywali niezwykłą wagę do spełnienia ściśle zdefiniowanych kryteriów ekonomicznych i osiągania konkretnych usprawnień procesów biznesowych" - komentuje Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. "Polski rynek ERP i aplikacji biznesowych funkcjonuje tak, jak ma to miejsce na rozwiniętych rynkach europejskich: o wyborze rozwiązań IT decyduje rzetelna analiza biznesowa i wybór sprawdzonych w danej branży najlepszych praktyk" - dodaje.

Redakcja poleca: Kompendium wiedzy o ERP
Praktyczny poradnik Computerworld dla kupujących i wdrażających systemy do obsługi procesów biznesowych. Przedstawiamy sprawdzone recepty na udane wdrożenie systemu ERP. W kompendium prezentujemy funkcjonalności oferowanych na polskim rynku rozwiązań oraz katalog zawierający krótką charakterystykę poszczególnych systemów, ich najważniejsze cechy, odsetek zrealizowanych wdrożeń w rozbiciu na branże, a także czynniki, które zdaniem producentów oprogramowania odróżniają je od rozwiązań konkurencyjnych. W praktyczny i maksymalnie jasny sposób przedstawiamy najlepsze praktyki w zakresie:
  • wyboru oprogramowania,
  • prowadzenia przetargowego,
  • negocjacji kontraktu i realizacji wdrożenia.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200