IDC: nowe usługi sieci komórkowych przyczynią się do upowszechnienia Internetu

Zdaniem firmy analitycznej, wkrótce więcej abonentów będzie mogło uzyskać dostęp do Internetu za pomocą usług bezprzewodowych niż za pomocą rozwiązań przewodowych.

Do końca 2002 r. na świecie będzie więcej abonentów usług bezprzewodowych, którzy będą mogli łączyć się z Internetem, niż abonentów mogących łączyć się z siecią za pomocą rozwiązań przewodowych - przewiduje International Data Corporation (IDC).

Obecnie ponad 40 mln amerykańskich gospodarstw domowych jest podłączonych do Internetu, jednocześnie ponad 75 mln Amerykanów jest abonentami różnych systemów komórkowych, a ponad 40 mln korzysta z usług przywoławczych. Zdaniem analityków z IDC, do połowy przyszłego roku wszystkie sprzedawane na świecie cyfrowe telefony komórkowe będą zgodne ze standardem WAP (Wireless Application Protocol), co spowoduje, że liczba osób korzystających bezprzewodowo z Internetu znacznie się powiększy.

IDC twierdzi, że liczba użytkowników bezprzewodowych serwisów internetowych zwiększy się również za sprawą operatorów telekomunikacyjnych, którzy będą wykorzystywać je w ramach obniżenia swoich kosztów. Operatorom np. bardziej opłaci się udostępniać rachunki i zawiadomienia elektronicznie niż drukować je i wysyłać zwykłą pocztą.

Przedstawione zmiany będą miały duży wpływ na informatyków i specjalistów tworzących strony WWW - przewidują amerykańscy analitycy. Użytkownicy korzystający z Internetu za pomocą telefonów z małymi wyświetlaczami nie będą mogli oglądać danych w takim samym formacie jak na komputerze stacjonarnym. Firmy będą zmuszone do opracowywania sekcji swoich serwisów specjalnie pod kątem bezprzewodowych urządzeń lub nawet do opracowania drugiej wersji swoich serwisów - konkluduje IDC.

Analitycy z IDC twierdzą jednak, że chociaż przez najbliższe lata bezprzewodowi użytkownicy Internetu nie będą stanowić większości wśród internautów, to już teraz powstaje wiele możliwości do korzystania z sieci w ten sposób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200