IDC: nastąpi zahamowanie wzrostu liczby nowych programistów

Firma analityczna szacuje, że w tym roku liczba twórców oprogramowania wzrośnie o 9,6%, natomiast w roku 2003 - już tylko o 6%.

W ciągu najbliższych kilku lat zahamowanie wzrostu liczby programistów na rynku pracy będzie się powiększało, mając duży udział w światowym niedoborze specjalistów IT - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez International Data Corporation (IDC).

W ubiegłym roku liczba twórców oprogramowania na świecie wzrosła o 11,5%, w tym roku wskaźnik ten wyniesie 9,6%, w roku 2003 natomiast już tylko 6% - twierdzą autorzy badania.

Największe zahamowanie wzrostu ma zostać odnotowane w krajach wysoko rozwiniętych, ponieważ mają one dużą liczbę informatyków, a ponadto ich wydajność stale wzrasta. W krajach mniej rozwiniętych lub rozwijających się ograniczenie wzrostu liczby nowych programistów będzie spowodowane trudnościami w wykorzystywaniu informatyki.

Jednak w niektórych regionach wzrost może być utrzymany. W państwach Azji i Pacyfiku obserwuje się np. olbrzymie zapotrzebowanie na informatyków ze względu na wysokie zaludnienie i stopniowe przechodzenie tych państw w stronę gospodarki uprzemysłowionej. Region ten odnotuje zatem najszybsze na świecie tempo wzrostu liczby programistów - twierdzi IDC.

Według IDC, zmienią się także preferencje co do wykorzystywanych języków programowania. Najpowszechniej obecnie stosowany Visual Basic zostanie w ciągu dwóch lat zastąpiony przez HTML. Najszybciej rozwijającymi się środowiskami programistycznymi mają być natomiast narzędzia bazujące na obiektach, Java oraz narzędzia do tworzenia aplikacji internetowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200