IDC: nakłady na IT w Europie będą mniejsze niż zakładano

Analitycy przewidują jednak, że osłabienie światowej gospodarki w mniejszym stopniu wpłynie na rynek IT w Europie niż w Stanach Zjednoczonych i Azji.

International Data Corporation przewiduje, że nastąpi dalsze spowolnienie rozwoju rynku teleinformatycznego, jednak będzie ono mniej dotkliwe dla firm działających na rynku europejskim. W ubiegłym roku wartość sprzedanych usług i sprzętu komputerowego w Europie zamknęła się kwotą 284 mld USD, co stanowiło 12,5% wzrostu w stosunku do roku 1999. Zdaniem IDC, chociaż w roku bieżącym dynamika wzrostu rynku teleinformatycznego w Europie spadnie, jego obroty sięgną jednak ok. 316 mld USD.

Analitycy z IDC są przekonani, że kryzys w większym stopniu dotknie rynki amerykański i azjatycki. W Azji wydatki na IT w roku 2001 sięgną 195 mld USD, co oznacza obniżenie dynamiki wzrostu o prawie 7% w stosunku do roku 2000, kiedy to rynek ten wzrósł o 16,3%. Przyczyną spadku obrotów jest znaczne zmniejszenie popytu na rynku koreańskim, a także - dotychczas najbardziej dynamicznym - rynku chińskim.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Mniej optymistyczni są natomiast przedstawiciele branży dystrybucyjnej. Największe firmy, takie jak Ingram Micro czy Tech Data, utrzymują, że pierwszy kwartał bieżącego roku był niekorzystny finansowo. "Problemem jest fakt, że znaczna część firm posiada już infrastrukturę sieciową i oprogramowanie, nie mają więc zamiaru przeznaczać dalszych środków na inwestycje w teleinformatykę" - powiedział Greg Spirkler, szef Ingram Micro Europe.

"Ponadto wiele przedsiębiorstw nie jest zadowolonych z nakładów, które już poczyniły, utrzymując, że wdrożenia systemów trwają zbyt długo i nie zawsze są zwieńczone sukcesem. Inwestycje w IT są teraz postrzegane przez firmy jako ryzykowne przedsięwzięcia, zamiast jako środek do usprawnienia wewnętrznej organizacji i zwiększenia konkurencyjności wobec innych przedsiębiorstw" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200