IDC koryguje prognozy dla rynku oprogramowania

Według analityków, w 2001 r. wzrost rynku będzie prawie dwukrotnie mniejszy niż pierwotnie zakładano. Jedynie sprzedaż gotowych aplikacji zwiększy się o ponad 9% w stosunku do 2000 r. Wzrost sprzedaży oprogramowania na rynek korporacyjny nie przekroczy 4,7%.

International Data Corporation przedstawia najnowsze analizy, dotyczące światowego rynku oprogramowania. Trwająca recesja i następstwa ataków terrorystycznych w USA z 11 września br. skłoniły firmę do zmiany zarówno tegorocznych, jak i przyszłorocznych prognoz poziomu sprzedaży oprogramowania. "Struktura rynku oprogramowania zmieni się. Gwałtowny wzrost odnotuje segment aplikacji związanych z bezpieczeństwem. Na stosunkowo dobre wyniki sprzedaży mogą liczyć producenci systemów sieciowych, aplikacji narzędziowych oraz oprogramowania umożliwiającego i wspomagającego wszelkiego rodzaju dostęp do sieci" - twierdzą analitycy IDC.

Trzy podstawowe segmenty rynku oprogramowania: gotowe aplikacje, rozwiązania dla sektora korporacyjnego oraz oprogramowanie tworzące infrastrukturę informatyczną (systemy operacyjne, platformy sieciowe) w tym roku zanotują ograniczony wzrost sprzedaży. Dynamika sprzedaży pudełkowego oprogramowania spadnie w 2001 r. z 12,7 do 9,4%. W roku następnym wzrost rynku gotowych aplikacji utrzyma się na zbliżonym poziomie 9,1% (14,6% wg wcześniejszych prognoz).

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Rynek usług integracyjnych będzie, zdaniem IDC, najniższy w 2001 r. Sprzedaż oprogramowania dla przedsiębiorstw wzrośnie w stosunku do roku ubiegłego zaledwie o 4,7%, poprzednie prognozy mówiły o ponad 15-proc. wzroście. Według IDC, sprzedaż systemów sieciowych i operacyjnych wzrośnie w 2001 r. o 4,6 zamiast 8,4%. Bardziej optymistyczne dla branży są prognozy dotyczące 2002 r., kiedy to sprzedaż tego oprogramowania zwiększy się już o 11,8%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200