IDC: duże wzrosty sprzedaży pamięci masowych

Przychody na światowym rynku storage w II kwartale 2011 wzrosły o ponad 10% (rok do roku). Pojemność dostarczonych pamięci masowych wzrosła w tym czasie o 46,7%.

Według dziś opublikowanego raportu IDC, korporacje i dostawcy usług coraz więcej pieniędzy wydają na pamięci masowe. Ten wzrost towarzyszy inwestycjom w cloud computing i wirtualizację w centrach danych.

Według danych z "Worldwide Quarterly Disk Storage Systems Tracker" rynek dyskowych pamięci masowych na świecie osiągnął przychód 7,5 mld USD (dla IDC dyskowy storage to zestaw trzech i więcej napędów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz serwerów).

Zewnętrzne pamięci dyskowe osiągnęły wzrost 12,2% w II kwartale tego roku (w porównaniu z II kwartałem 2010) i wartość 5,6 mld USD, liczoną w przychodach producentów. Pojemność dyskowych pamięci masowych wzrosła w tym czasie o 46,7% do 5353 PB (petabajtów).

Wzrost sprzedaży zanotowały wszystkie najważniejsze kategorie produktowe, w tym NAS (network-attached storage) i wszystkie typy SAN (storage-area networks). Całkowita wartość rynku sieciowych pamięci masowych (wykluczając systemy mainframe), w tym NAS, iSCSI (Internet SCSI) i SAN, wyniosła 4,8 mld USD (wzrost o 15%). Według IDC liderem tego rynku (pod względem przychodów) jest EMC z udziałem 31,9% , drugi jest NetApp, do którego należy 15% rynku.

EMC przewodzi także na rynku SAN (25,7%), drugi jest IBM (16,7%), a trzeci HP (13,4%). Wartość tego rynku wzrosła (rok do roku) o 14,3% (dotyczy to sprzedaży najdroższych, tradycyjnych rozwiązań Fibre Channel).

Przychody ze sprzedaży rozwiązań iSCSI wzrosły o 21%. Na tym rynku przewodzi Dell (udział 32,1%), za nim są EMC i HP.

Rynek NAS wzrósł o 16,9%, a jego liderem jest EMC (udział 47,2), do którego należy 47,2% całkowitych przychodów, drugi jest NetApp (30,7%).

Wśród dostawców największy wzrost w przychodach, biorąc pod uwagę rynek wszystkich dyskowych pamięci masowych, zanotował EMC - 26%. Oracle, która w 2009 r. kupiła Sun Microsystems wraz z jego storage’owym biznesem, zanotowała spadek. Jak tłumaczy to IDC, Oracle przekonstruował ofertę Sun, wycofując pewne przejęte produkty, by lepiej skupić się na Oracle Exadata Database Machine, łączącej data warehousing i OLTP (online transaction processing).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200