IDC: Wartość handlu elektronicznego osiągnie w ciągu trzech lat 1,6 bln USD

Firma analityczna przewiduje również, że do roku 2003 liczba użytkowników Internetu wzrośnie na świecie o 33%, a liczba kupujących online - o 47%.

Wartość światowego rynku handlu elektronicznego osiągnie do roku 2003 wartość 1,6 bln USD - wynika z badań przeprowadzonych przez International Data Corporation (IDC). Firma dodaje, że jednocześnie zmniejszy się w nim udział firm ze Stanów Zjednoczonych.

W zeszłym roku transakcje dokonywane przez Amerykanów miały 62-proc. udział w globalnym handlu elektronicznym, a w przyszłym wskaźnik ten spadnie do 48% - szacuje IDC. Zdaniem analityków, dominacja Stanów Zjednoczonych w rynku elektronicznym dobiega końca. Dzieje się tak głównie dlatego że w wielu krajach pojawia się coraz więcej kupujących przez Internet, jak również wzrasta liczba międzynarodowych transakcji online. Ponadto Europa jest już liderem, jeśli chodzi o rynek bezprzewodowy.

Badanie, którym objęto 40 tys. internautów z 31 krajów, wykazało, że 38% z nich będzie do roku 2003 dokonywać zakupów towarów i usług przez Internet. Do końca br. taki zamiar zadeklarowało 29%.

Do roku 2003 liczba użytkowników Internetu wzrośnie na świecie o jedną trzecią. W Stanach Zjednoczonych współczynnik ten wyniesie znacznie mniej, bo tylko 23%. Ogólna liczba osób dokonujących zakupów w sieci zwiększy się natomiast o 47%, podczas gdy w Stanach współczynnik ten wyniesie 28%. W tym samym czasie liczba stron WWW ma wzrosnąć o 75% - szacują eksperci z IDC.

Zdecydowana większość transakcji internetowych będzie się odbywać na rynku korporacyjnym. Aż 1,4 bln USD z przewidywanej kwoty 1,6 bln USD będzie związane z transakcjami typu business-to-business.

Badania wykazują również, że coraz mniej osób obawia się o bezpieczeństwo transakcji w Internecie. Ponadto wraz ze zwiększaniem asortymentu w sklepach i szerszą gama usług wzrasta tez liczba kupujących online.

***

Forrester: Rozwój handlu elektronicznego ulegnie spowolnieniu

Handel elektroniczny w Europie rozwinie się na dużą skalę w ciągu 5 lat

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200