IDC: Umiarkowany wzrost rynku palmtopów

Sprzedaż komputerów naręcznych będzie wzrastać o 39% rocznie. Do 2005 r. największym rynkiem pozostaną Stany Zjednoczone. Dynamika wzrostu sprzedaży palmtopów będzie jednak nieco mniejsza niż zakładano.

Sprzedaż komputerów naręcznych do końca br. zwiększy się o 43%. Stanowi to o połowę mniejszy przyrost w porównaniu z rokiem 2000, kiedy to producenci odnotowali 88-proc. wzrost popytu. Analitycy z International Data Corporation przewidują jednak, że w ujęciu długofalowym rynek palmtopów - wbrew niektórym prognozom - będzie rozwijał się dość wolno.

IDC szacuje, że sprzedaż komputerów naręcznych w skali światowej do 2005 r. będzie wzrastać średnio o 39% rocznie. Liczba sprzedanych urządzeń zwiększy się z 13,6 mln (rok 2000) do prawie 71 mln w 2005 r. Tak jak obecnie największym rynkiem zbytu komputerów naręcznych pozostaną Stany Zjednoczone. W roku 2000 w USA sprzedano 49% światowej produkcji. Rynek amerykański będzie jednak rozwijał się stosunkowo wolniej niż światowy. Według analityków, do 2005 r. w USA zostanie sprzedanych już tylko 38% produkowanych urządzeń. Bardziej dynamicznie ma się rozwijać sprzedaż w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie do 2005 r. średni roczny wzrost rynku komputerów naręcznych osiągnie 60%.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200