IDC: Szwecja wciąż jest najbardziej zinformatyzowanym społeczeństwem świata

Z publikowanego co roku raportu World Times Information Society Index (ISI) wynika, że na kolejnych miejscach, pod względem dostępu i przyswajania nowoczesnych technologii przez społeczeństwo, znalazły się: Norwegia, Finlandia i Stany Zjednoczone. Ten ostatni kraj w minionym roku spadł z drugiego na czwarte miejsce.

Szwecja utrzymała pozycję lidera pod względem najbardziej zinformatyzowanego społeczeństwa na świecie, wykorzystującego technologie informatyczne prawie we wszystkich dziedzinach życia - wynika z najnowszego raportu International Data Corporation (IDC).

Z raportu znanego jako World Times Information Society Index (ISI) wynika, że Stany Zjednoczone w roku 2000 spadły pod tym względem z drugiego na czwarte miejsce, pozostając w tyle za Szwecją, Norwegią i Finlandią na miejscu trzecim. W pierwszej dziesiątce znalazły się również takie kraje, jak Dania, Wielka Brytania, Szwajcaria, Australia, Singapur oraz Holandia.

Zobacz również:

  • Apple świętuje w Chinach - iPhone 13 sukcesem rok po premierze
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Podstawowym kryterium do tworzenia rankingu ISI jest dostęp do informacji i wykorzystanie w danym kraju technologii informatycznych. Badaniem objęto 55 krajów, które łącznie generują 97% produktu światowego brutto oraz mają 99-proc. udział w wydatkach ponoszonych na informatykę. Pod uwagę były brane cztery zasadnicze kategorie infrastruktury: komputerowa, informacyjna, internetowa oraz socjalna. W najnowszym badaniu większą uwagę zwrócono na infrastrukturę Internetu, co wynika z faktu, iż w roku 2000 przybyło 100 mln nowych użytkowników tej sieci.

Pod względem liczby użytkowników Internetu w stosunku do liczby mieszkańców, w czołówce znalazły się kolejno: Szwecja, Singapur i Australia. Stany Zjednoczone znalazły się w tej części rankingu dopiero na 10. miejscu, ponieważ wciąż spora część amerykańskiego społeczeństwa nie ma dostępu do sieci.

Stany Zjednoczone uplasowały się jednak na pierwszym miejscu pod względem wydatków na infrastrukturę komputerową. IDC uwzględniło w tym przypadku liczbę sprzedanych komputerów, zainstalowanego sprzętu oraz wydatki na sprzęt i oprogramowanie. Na drugim i trzecim miejscu w tej kategorii znalazł się Singapur, a zaraz za nim Australia.

Tymczasem najbardziej rozwiniętą strukturę informacyjną posiada Tajwan, wyprzedzając Holandię oraz Danię (USA jest tu na 9. pozycji). Ta kategoria uwzględnia takie czynniki, jak nasycenie społeczeństwa odbiornikami radiowymi, telewizorami, faksami i telefonami komórkowymi oraz koszty rozmów telefonicznych i częstotliwość problemów występujących w sieciach telefonicznych.

IDC szacuje, ze najsilniej rozbudowaną infrastrukturę socjalną posiada Norwegia, za którą znalazły się dwa kraje azjatyckie - Hongkong oraz Japonia (USA dopiero na miejscu 17.). W tym przypadku pod uwagę brane są takie czynniki, jak swobody obywatelskie, czytelnictwo i wolność prasy oraz wykształcenie społeczeństwa.

Analitycy twierdzą, że kraje, które coraz powszechniej wykorzystują inne niż komputer osobisty sposoby dostępu do Internetu, np. telefony komórkowe, coraz wyżej plasują się w poszczególnych rankingach ISI. Takiego postępu dokonała np. Wielka Brytania, która awansowała w ciągu roku - dzięki upowszechnieniu korzystania z telefonów komórkowych - w ogólnym rankingu z miejsca 12 na pozycję 6. Znaczne postępy poczyniła także Korea Południowa oraz Meksyk.

***

Szwecja najszybciej wprowadza i stosuje nowe technologie informatyczne

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200