IDC: Sprzedaż komputerów PC w regionie EMEA wzrośnie o 16%

Analitycy przewidują, że w br. sprzedaż komputerów PC w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) osiągnie poziom 38,8 mln sztuk.

Sprzedaż komputerów osobistych w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) wzrośnie w tym roku o 16,4% i osiągnie poziom 38,8 mln sztuk - szacują analitycy z International Data Corporation (IDC). Pomimo dość słabych wyników sprzedaży uzyskanych w I kwartale, największym rynkiem zbytu w tym regionie, podobnie jak w latach ubiegłych, pozostanie Europa Zachodnia.

Wydatki związane z przygotowaniami do roku 2000, jak również oczekiwanie na premierę systemu Windows 2000 spowodowały, że sprzedaż komputerów PC na początku roku dla klientów korporacyjnych w państwach zachodnioeuropejskich była bardzo słaba. W efekcie I kwartał br. może stanowić zaledwie 10% przewidywanej tegorocznej sprzedaży (w sztukach). Zdaniem IDC, poprawa tej sytuacji ma jednak nastąpić już pod koniec II kwartału i będzie rosła wraz z migracją użytkowników na nowy system Microsoftu.

W państwach Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie sytuacja ustabilizowała się wraz z wyjściem Rosji z kryzysu, szacuje się, że tegoroczny wzrost sprzedaży komputerów PC wyniesie 12,7%. Coraz lepsze wyniki odnotowywane są również na Bliskim Wschodzie i w Afryce, gdzie w tym roku sprzedaż powinna wzrosnąć o 22,7%.

Na rynku korporacyjnym największą dynamiką mają wykazać się w tym roku małe przedsiębiorstwa. Wciąż silny pozostaje także rynek konsumencki, głównie za sprawą internetowego boomu, którego wzrost na ten rok szacowany jest na ponad 20%. IDC przewiduje, że największy wzrost będzie odnotowany we Francji, Niemczech i Wlk. Brytanii.

Compaq, Fujitsu Siemens, Dell, IBM i Hewlett-Packard znajdą się na czele listy największych tegorocznych sprzedawców komputerów PC w rejonie EMEA - utrzymują analitycy z IDC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200