IDC: Rosyjski rynek IT jest nieprzewidywalny

Według analityków International Data Group (IDC) rosyjska gospodarka jest tak niestabilna, że trudno przewidzieć co będzie się działo - nawet w nieodległej przyszłości - na lokalnym rynku technologii informatycznych.

Według analityków International Data Group (IDC) rosyjska gospodarka jest tak niestabilna, że trudno przewidzieć co będzie się działo - nawet w nieodległej przyszłości - na lokalnym rynku technologii informatycznych.

W roku 1997 w Rosji sprzedano 1,4 mln komputerów osobistych za kwotę 1,9 mld USD - szacowało w kwietniu ub.r. IDC. Przewidywano wtedy, że ten piąty co do wielkości rynek komputerowy w Europie osiągnie w 1998 r. wzrost ok. 21% (1,7 mln komputerów). Szacunki te jednak dość szybko skorygowano. Wraz z pogorszeniem sytuacji gospodarczej Rosji sprzedaż komputerów w II kw. ubiegłego roku spadała o 22% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Znaczący wpływ na rosyjski rynek komputerowy miało wrześniowe załamanie krajowego systemu bankowego. Według ostatnich szacunków - w ub. r. w Rosji sprzedano ok. 950 tys. komputerów osobistych.

Niestabilność rosyjskiej gospodarki powoduje, że nawet analitycy, których zadaniem jest przewidywanie trendów rynkowych, nie potrafią ocenić, jaka będzie w przyszłości sytuacja na tamtejszym rynku technologii informatycznych. "Niezmiernie trudno jest opracować nawet krótkoterminowe prognozy dotyczące sektora IT w Rosji. Sytuacja ekonomiczna tego kraju ustabilizowała się nieco od czasu kryzysu ze sierpnia ub.r., jednakże w każdej chwili może ona się zmienić" - twierdzi Robert Farish z IDC.

Poprzednie lata były lepsze dla rosyjskiego rynku IT. W roku 1996 sprzedaż sprzętu komputerowego wzrosła o 20%, przychody zaś zwiększyły się o 32% i osiągnęły ok. 1,5 mld USD w porównaniu do roku poprzedniego.

Mimo że Rosja w ciągu ostatnich lat odnotowywała spadek krajowego produktu brutto, to rynek komputerowy rozwijał się bardzo dynamicznie. Głównie dzięki inwestycjom w sprzęt Rosja osiągnęła piąte miejsce w Europie z 33% wskaźnikiem wzrostu w 1997 r. Zdaniem IDC wartość rosyjskiego rynku IT wyniosła wtedy 3,47 mld USD, 81% stanowiła sprzedaż sprzętu, 7% oprogramowania, usługi 12%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200