IDC: Rośnie sprzedaż komputerów

W III kwartale tego roku sprzedano na świecie 33,3 mln komputerów, wynika z badań przeprowadzonych przez International Data Corporation.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez International Data Corporation, w III kwartale tego roku sprzedano na świecie 33,3 mln komputerów (o 18 proc. więcej niż przed rokiem). Nie potwierdziły się więc wcześniejsze obawy dotyczące zwolnienia tempa sprzedaży.

Najszybciej rozwijającym się segmentem był rynek użytkowników indywidualnych, zwłaszcza w państwach azjatyckich. W USA odnotowano wzrost jedynie o 9,4%. Podobnie zresztą wygląda sytuacja w Kanadzie i Europie, gdzie sprzedaż była poniżej światowego poziomu. "Rynki takie jak amerykański czy europejski są już w dużym stopniu nasycone. Dlatego popyt jest znacznie mniejszy" - tłumaczy Loren Loverde szef programu Worldwide PC Tracker w IDC.

W światowym rankingu producentów na czele znajduje się Compaq Computer, który sprzedał prawie 4,4 mln komputerów (przed rokiem 3,9 mln sztuk). Daje mu to 13,1 proc. udział w rynku. Drugie miejsce zajmuje Dell Computer, który sprzedał 3,8 mln komputerów (3,3 mln sztuk). Na trzecim plasuje się Hewlett-Packard, który odnotował największy, 40-proc. wzrost sprzedaży, do poziomu 2,6 mln komputerów (1,9 mln sztuk). Na kolejnych miejscach znajdują się IBM z 2,5 mln sprzedanych komputerów i Fujitsu Siemens Computer - 1,6 mln komputerów.

W Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie sprzedaż osiągnęła w ostatnich trzech miesiącach 7,4 mln sztuk (o 13% więcej niż przed rokiem). Najszybszy wzrost odnotowano w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki (21%), następnie Europie Wschodniej (16%). Europejskim liderem wśród producentów jest Compaq, który sprzedał 1,3 mln komputerów. Drugie miejsce zajmuje Fujitsu Siemens ze sprzedażą 939 tys. komputerów. Na trzecim znalazł się Dell - 730 tys. sztuk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200