IDC: Polski rynek komputerów PC wzrósł w ubiegłym roku o 18%

Według europejskiego oddziału amerykańskiej firmy analitycznej, najwięcej komputerów sprzedał Optimus (13% udział w rynku), na drugim miejscu znalazł się Compaq (9%), a za nim JTT Computer (7%).

W minionym roku sprzedano w Polsce 674,8 tys. komputerów osobistych. Zmiany w gospodarce i polityce państwa oraz inwestycje z zagranicy w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem w segmencie małych i średnich firm powodują, że sprzedaż komputerów w naszym kraju rośnie każdego roku średnio o 18% - wynika z raportu opublikowanego przez europejski oddział amerykańskiej firmy analitycznej International Data Corporation (IDC). Autorzy raportu podkreślają, że w 1999 r. na naszym rynku umocniły się firmy sprzedające markowe komputery.

Po raz kolejny liderem rynku PC okazał się Optimus, który - pomimo obniżenia poziomu sprzedaży - sprzedał 89,2 tys. komputerów osobistych, co dało mu 13-proc. udziału w rynku. Na drugiej pozycji pod względem liczby sprzedanych komputerów uplasował się Compaq z 9-proc. udziałem w rynku. Producent ten zajął jednak pierwsze miejsce, pod względem przychodów ze sprzedaży komputerów (13% wartości rynku). Na kolejnych pozycjach, pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy, znalazły się firmy: JTT Computer (7%) i NTT System (6%). Tuż za nimi uplasował się Dell z 5-proc. udziałem w rynku.

Zdaniem IDC, wyraźnie widać, że polski rynek komputerowy zdominowany jest przez krajowych producentów (64%). Zauważalna jest jednak tendencja umacniania się pozycji znanych światowych producentów, którzy w roku ubiegłym mieli 31% udział w sprzedaży komputerów pod względem ich liczby.

Największym powodzeniem nadal cieszą się u nas komputery stacjonarne typu desktop, które stanowiły 90% komputerów sprzedanych w 1999 r. 8% stanowiły komputery przenośne, a tylko 3% serwery. Pomimo że to właśnie w tych dwóch segmentach odnotowywano duży wzrost sprzedaży, to Polska nadal jest jednym z najbardziej zdominowanych przez komputery desktop krajów w tym regionie Europy.

Wszystko wskazuje też na to, że w ciągu najbliższych lat polski rynek komputerów PC nadal będzie odnotowywał dwucyfrowy wzrost - twierdzi IDC. Jego wartość nie będzie jednak tak szybko rosła, ponieważ obniży się średnia wartość sprzedaży produktów we wszystkich segmentach tego rynku.

***

Znacznie wzrosła liczba komputerów PC sprzedanych w Polsce

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200