IDC: Europa jest silna aplikacjami

Według analityków IDC, w Europie produkowane są przede wszystkim aplikacje przemysłowe i systemy biznesowe. Z kolei europejscy producenci oddają pole konkurentom z innych regionów m.in. w zakresie narzędzi programistycznych, oprogramowania warstwy pośredniej, czy systemów infrastrukturalnych.

Cechą charakterystyczną dla europejskiego przemysłu programistycznego jest koncentracja na segmencie oprogramowania biznesowego. Według ekspertów, to właśnie w tym sektorze działa większość europejskich producentów aplikacji. Mniej liczne są natomiast grupy firm wyspecjalizowane w rozwoju narzędzi programistycznych, oprogramowania warstwy pośredniej, czy oprogramowania infrastrukturalnego.

Analitycy IDC szacują, że setka największych producentów oprogramowania z Europy w 2009 roku kontrolowała ok. 20% światowego rynku oprogramowania przemysłowego oraz systemów klasy ERP, SCM i CRM. Tymczasem udział setki największych europejskich dostawców oprogramowania w światowym rynku oprogramowania klasy middleware, rozwiązań z zakresu zarządzania informacjami oraz systemów infrastrukturalnych nie przekracza 5%.

Zobacz również:

  • Grupa MTP wybrała system ERP firmy Soneta
  • Microsoft prezentuje Viva Sales - inteligentny dodatek do CRM

Podobny podział kompetencji analitycy IDC obserwują wśród dostawców oprogramowania w modelu usługowym. Z analizy przeprowadzonej na grupie 174 dostawców aplikacji w modelu SaaS wynika, że zdecydowana większość z nich (niemal 90%) koncentruje się głównie na rozwiązaniach biznesowych. Natomiast rzadkością w ofertach europejskich dostawców są oferowane w formie usługi rozwiązania wspierające zarządzanie infrastrukturą IT i narzędzia programistyczne.

Chociaż obecnie grupa dostawców oprogramowania w modelu SaaS jest zdecydowanie mniej liczna niż grono dostawców klasycznych aplikacji, to zdaniem analityków to właśnie rozwój tego segmentu rynku będzie najważniejszym czynnikiem pozwalającym prognozować kierunki rozwoju branży w najbliższych latach. Według szacunków IDC, rynek rozwiązań oferowanych w formie usługi będzie rozwijał się w tempie nawet 5-krotnie większym niż rynek klasycznego oprogramowania. "Większość dostawców z analizowanej przez nas grupy to stosunkowo młode firmy osiągające roczne obroty na poziomie maksymalnie 3 mln USD. Fakt ten pozwala sądzić, że w kolejnych latach firmy te będą notować istotne wzrosty" - twierdzi Bo Lykkegaard, dyrektor ds. analiz IDC. Według niego, upłynie jednak co najmniej pięć lat, zanim europejskie firmy wyspecjalizowane w aplikacjach SaaS znajdą się w setce największych dostawców oprogramowania z Europy.

Z analiz IDC wynika, że największą ilością firm wyspecjalizowanych w produkcji oprogramowania w Europie pochwalić mogą się Niemcy, Wielka Brytania I Francja. Według analityków lokalne rynki oprogramowania w tych trzech krajach charakteryzuje m.in. relatywnie wysoka dojrzałość i duża liczba potencjalnych klientów. To zaś stwarza dogodne warunki dla rozwoju przemysłu informatycznego oraz budowania konkurencyjności na skalę międzynarodową. Zdaniem ekspertów pod względem aktywności w branży oprogramowania biznesowego na tle Europy wyróżniają się również państwa Beneluksu (Belgia, Holandia i Luksemburg) oraz kraje skandynawskie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200