ICQ w komórkach

America Online Inc. (AOL) zamierza udostępnić usługi AOL Instant Messenger (AOL) i ICQ posiadaczom telefonów komórkowych.

America Online Inc. (AOL) prowadzi rozmowy z operatorami sieci telefonów komórkowych na temat udostępnienia usług AOL Instant Messenger i ICQ w ramach tych sieci. Już teraz AOL poinformował o nawiązaniu współpracy z firmą Sema PLC, która ma na celu połączenie systemów AIM i ICQ z telefonią komórkową.

Z nowych usług potencjalnie mogłoby skorzystać 457 mln posiadaczy mobilnych telefonów systemu GSM. Na drodze do podboju ogromnego rynku stoi problem rozwiązania komunikacji między siecią GSM a usługami AOL. Będzie to możliwe dopiero po stworzeniu oprogramowania będącego swoistego rodzaju mostem między serwerami AOL i centrami SMS (SMSC - Short Message Service Center), zarządzającymi usługą krótkich wiadomości. Logowanie do Instant Messenger oraz ICQ odbywałoby się przez SMS (Short Message Service). Wprowadzenie nowych usług pozwoli użytkownikowi telefonu wykonywać podstawowe operacje związane z wysyłaniem wiadomości: logowanie i opuszczanie systemu, wysyłanie i otrzymywanie wiadomości, tworzenie list znajomych oraz sprawdzanie, kto jest w chwili obecnej dostępny online.

Według prognoz GSM Association w roku 2001 za pośrednictwem SMS zostanie przesłanych 20 mld wiadomości. Jak twierdzi Jon Eric Bylin z AOL, wprowadzenie nowych usług będzie jedynie rozszerzeniem systemu SMS o dodatkowe funkcje m.in. filtrowanie wiadomości i interakcję z użytkownikami komputerów osobistych.