ICM UW zaprasza na hackathon poświęcony elektromobilności

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z innogy Polska zapraszają do wzięcia udziału w hackathonie „Smart Charge – Inteligentna elektromobilność”.

Celem tego skierowanego do programistów oraz studentów kierunków informatycznych przedsięwzięcia będzie zaprojektowanie optymalnego, ogólnopolskiego układu stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-16 lutego br. w Centrum Technologii ICM UW przy ul. Kupieckiej 32 w Warszawie.

W hackathonie mogą wziąć udział zespoły liczące od 2 do 4 osób. Rejestracja pozostanie otwarta do 4 lutego, jej koszt wynosi 50 zł od zespołu. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 4 tys. zł.; łączna pula nagród wynosi 9 tys. zł. Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej ICM UW .

Wielkie dane pomagają rozwiązywać wielkie problemy

Tegoroczny hackathon ICM UW jest drugim wydarzeniem z cyklu Wielkich Wyzwań Programistycznych, które jednostka ta organizuje z myślą o rozwiązywaniu ważkich problemów społecznych czy gospodarczych. Wspólnym mianownikiem kwestii podejmowanych przez ICM jest konieczność analizowania wielkich zbiorów danych (Big Data). „Przygotowując hackathony ICM, staramy się rozpoznawać te problemy współczesnej gospodarki, w których znaczenie superkomputerów jest zasadnicze, by mogły powstać naprawdę skuteczne i wydajne rozwiązania. Zaprojektowanie optymalnej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest jednym z takich wyzwań” – mówi prof. dr hab. Piotr Bała, pomysłodawca hackathonu.

Do wykonania niezbędnych obliczeń uczestnicy „Smart Charge” będą mogli wykorzystać należące do ICM UW superkomputery (HPC). Propozycje układu sieci stacji ładowania przedstawią zaś na bazie danych udostępnianych na platformie OpenStreetMap.

"Computerworld" objął wydarzenie patronatem.


TOP 200