ICL Holding sprzeda posiadane akcje Softbanku

Po sześciu latach od momentu przejęcia 51% udziałów Softbanku, brytyjski ICL Holding zamierza sprzedać posiadane akcje warszawskiej firmie.

Po sześciu latach od momentu przejęcia 51% udziałów Softbanku, brytyjski ICL Holding zamierza sprzedać posiadane akcje warszawskiej firmie. Członek zarządu Softbanku z ramienia ICL nie wykluczył sprzedaży całego pakietu, który po wejściu tej firmy na giełdę zmniejszył się do 24,5% akcji. Jego wartość szacowana jest na 245 mln zł (ok. 50-60 mln USD). W roku 1993 ICL zainwestował w polską firmę 2 mln funtów (ok. 3 mln USD).

W poszukiwaniu inwestora

Nieoficjalnie mówi się, że sprzedaż akcji Softbanku jest związana z kłopotami ICL w Wlk. Brytanii. W oficjalnych wypowiedziach, przedstawiciele brytyjskiej firmy motywują swoją decyzję chęcią koncentracji na własnej działalności usługowej i wejściem ICL na londyńską giełdę w 2000 r.

Akcje Softbanku sprzedawane przez ICL będą oferowane inwestorom instytucjonalnym: krajowym i zagranicznym, jednak tylko tym, którzy zostaną zatwierdzeni przez kierownictwo firmy. Nabycia części tych akcji nie wykluczył Aleksander Lesz, prezes Softbanku, który posiada ok. 30% akcji spółki. Potwierdził on, że nie zamierza odsprzedawać swoich akcji żadnemu inwestorowi finansowemu, nie wykluczył jednak takiej transakcji w przypadku inwestora z branży teleinformatycznej.

We wrześniu br. nastąpi korekta w górę wyników finansowych spółki. Plany na rok 2000 przewidują 20-proc. wzrost w stosunku do planów tegorocznych.

Na tym nie koniec

Oferta związana z usługami handlu elektronicznego jest jednym z elementów podpisanej z ICL umowy ramowej o strategicznym partnerstwie. Firmy nie zamierzają bowiem kończyć współpracy. ICL i Softbank będą działać wspólnie na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. ICL ma sprzedawać systemy oferowane przez warszawską firmę (Diamond i NetBank) poprzez swoje oddziały w Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Umowa ramowa dotyczy także przygotowania wspólnej oferty outsourcingowej.

Prezes Softbanku poinformował także, że jeszcze w sierpniu br. zostanie podpisana druga umowa, dotycząca sprzedaży zachodniemu bankowi działającemu w Polsce systemu Diamond.