ICL - 40% informatyki w polskich bankach

Pełna kompatybilność produktów International Computers Ltd z systemami otwartymi oraz rozwinięte programy wspomagania menadżerskiego (EIS - EPiC) i dostosowywania się do lokalnych realiów i potrzeb sprawiły, że ICL zdobyła w ciągu ostatniego roku wiele nowych kontraktów na instalowanie swych systemów w bankach polskich i zagranicznych.

Pełna kompatybilność produktów International Computers Ltd z systemami otwartymi oraz rozwinięte programy wspomagania menadżerskiego (EIS - EPiC) i dostosowywania się do lokalnych realiów i potrzeb sprawiły, że ICL zdobyła w ciągu ostatniego roku wiele nowych kontraktów na instalowanie swych systemów w bankach polskich i zagranicznych. Wartość zeszłorocznych kontraktów ICL z polskimi instytucjami bankowymi przekroczyła kwotę 5,7 mln funtów szterlingów i zapewniła brytyjskiej firmie ok. 40% tego sektora rynku informatycznego w naszym kraju. W tym samym czasie ICL zawarła nowe kontrakty z bankami Bułgarii, Egiptu, Francji i Węgier na łączną kwotę przeszło 10 mln funtów.

Jeden z największych kontraktów bankowych w Polsce ICL podpisała z Bankiem Gdańskim, w którego centrali i 20 oddziałach zainstalowanych zostało m.in. 5 ICL-wskich, opartych na UNIX-ie systemów dużej mocy - DRS 6000 oraz ok. 270 osobistych stacji roboczych. Programy aplikacyjne dla potrzeb Banku Gdańskiego zostały opracowane wspólnie przez ICL i największą polską firmę pracującą wyłącznie dla potrzeb bankowości - SOFTBANK. Wartość tego kontraktu przekroczyła 1,5 mln funtów.

Kontrakt z Bankiem PKO S.A. opiewa na kwotę 1,2 mln funtów. ICL dostarczyła wyposażenie i oprogramowanie dla dalszych 44 oddziałów tego banku w całej Polsce. Nowe instalacje objęły m.in. przeszło 1000 stacji roboczych. Rok wcześniej brytyjska firma wyposażyła w podobne systemy informatyczne przeszło 40 oddziałów PKO S.A.

Pod koniec ubiegłego roku Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi zamówił m.in. pierwsze w Polsce systemy informatyczne z ICL-owskim programem komputerowego wspomagania zarządzania EIS - EPiC. Dzięki niemu kluczowe informacje zbiorcze są na żądanie prezentowane w dowolnych konfiguracjach, również w formie tabel czy wykresów. To samo dotyczy informacji szczegółowych. PBG korzysta już z systemu EPiC w 34 oddziałach, w których zainstalowano 140 komputerów osobistych ICL.

Dodatkowe kontrakty na łączną kwotę przeszło 2 mln funtów ICL podpisała w ub. roku m.in. z bankami: PKO BP, Pomorskim w Szczecinie, Zachodnim we Wrocławiu i z Bankiem Lubelskim. Zamówienia obejmują dostawy DRS 6000, różnego rodzaju komputerów osobistych i stacji roboczych oraz aplikacji przygotowywanych przez Softbank.

Dyrektor Naczelny ICL Poland, Jan Kluk stwierdził, że - mimo ostrej konkurencji - sukcesy te były możliwe nie tylko dzięki pełnemu stosowaniu standardów systemów otwartych, wysokiej jakości instalowanych urządzeń i serwisu, ale także dzięki metodom stałego partnerstwa ICL z klientami i specjalistami z Softbanku.

W tegorocznej ofercie ICL i Softbank Ltd znajduje się m.in.: sprzęt o architekturze systemów otwartych - DRS PC, DRS 3000, DRS 6000;

aplikacje - ZORBA 2000 (Zintegrowana Obsługa Rachunków Bankowych), ICL 7000 ATM (ON/2), EPiC i OFFICEPOWER;

Serwisy i doradztwo techniczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200