ICANN dodaje do gTLD nowe, nieangielskojęzyczne nazwy domen

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers; organizacja non-profit sprawująca pieczę nad nazwami domen funkcjonujących w Internecie) zaprezentowała cztery kolejne, nowe nazwy domen najwyższego poziomu. Są to nazwy, które dołączą do bazy danych gTLD (generic Top-Level Domains), używanej przez internetowy system DNS (Domain Name System).

Oznacza to, że baza danych gTLD (zawierająca obecnie 22 wpisy) może powiększyć się wkrótce nawet o kilkaset kolejnych, nowych nazw domen, które zostały już wstępnie zaakceptowane i w najbliższych miesiącach mogą również dołączyć do bazy danych gTLD.

Przedstawiciel ICANN informuje, że nowe domeny (pisane po arabsku, chińsku i cyrylicą) zaczną funkcjonować za kilka tygodni, bo tyle czasu musi minąć, zanim zostaną wdrożone w życie. nowe nazwy w życie. Dopiero wtedy zyskają status "General Availability" (ogólnie dostępne).

Organizacja ICANN postanowiła już w połowie 2011, że bazę danych gTLD należy powiększyć, dodając do 22 wpisów (takich jak .com, .net czy .org) kolejne wpisy, szczególnie takie, które nie są pisane łaciną i mogą być używane przez użytkowników. W kolejnym podejściu do bazy danych gTLD zostaną dodane wpisy pisane w innych językach (np. po grecku czy w języku hindi). W opinii ICANN spowoduje to, że Internet stanie się w pełnym tego słowa znaczeniu ogólnoświatowym systemem wymiany informacji.

W systemie DNS istnieją już wpisy pisane innymi językami. Są to jednak wpisy Internationalized Domain Names (należące do drugiego poziomu) czy wpisy ccTLD (country code TLD). Tym razem wpisy w innym niż angielski język pojawiają się w bazie danych najwyższego poziomu.

Cztery nowe wpisy, które dołączyły do gTLD, to słowa “web" i “network" (język arabski), “online” (cyrylica) i „game’ (język chiński).

Zaproszenie na konferencję

Zapraszamy na konferencję Best in Cloud, która podpowie Państwu jak przełożyć rozwiązania chmurowe na wyraźny efekt biznesowy. Konferencja odbędzie się 19 listopada 2013 w Warszawie.

Best in Cloud to nasza propozycja rzeczowej dyskusji o Cloud Computing w polskich firmach. O najlepszych pomysłach i przykładach zastosowania rozwiązań Cloud Computing w rodzimych uwarunkowaniach. Konferencja zogniskowana jest wokół wystąpień 6 finalistów konkursu Best in Cloud. To będzie duża porcja doświadczenia, wiedzy, inspiracji. Podanej w sposób syntetyczny i interaktywny, łącząc wymiary biznesowy, strategiczny i technologiczny.

Szczegółowy program konferencji pod adresem http://www.computerworld.pl/konferencja/BestinCloud.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200