ICANN akceptuje 27 nowych nazw domen, które mają szansę dołączyć do gTLD

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN; organizacja non-profit sprawująca pieczę nad nazwami domen funkcjonujących w Internecie) zaakceptowała wstępnie 27 kolejnych nazw domen, które będą mogły po dokończeniu całej procedury dołączyć do nazw najwyższego poziomu (gTLD; generic Top-Level Domains),

Nowe nazwy zaakceptowano przyznając im status Pass. Po zakończeniu całej procedury, dołączają one do innych nazw domen najwyższego poziomu, takich jak .com czy .org. ICANN rozpatruje obecnie prawie 2 tys. aplikacji o włączenie nazwy domeny do gTLD. Są to nazwy zaliczone przez ICANN do listy noszącej nazwę Initial Evaluation. ICANN publikuje na swojej witrynie te listę, na której znajdują się zaakceptowane wstępnie nazwy oraz wszystkie aplikacje (razem 1917 pozycji).

Wszystkie nazwy domen umieszczone na liście Initial Evaluation podzielono na trzy grupy: Pass, Eligible for Extended Evaluation oraz Ineligible for Further Review. Status Pass oznacza, że dana nazwa została wstępnie zaakceptowana. Status Eligible for Extended Evaluation, oznacza, że aplikacja nie spełniła jeszcze wszystkich warunków do tego, aby daną nazwę umieścić w grupie Pass. Satus Ineligible for Further Review oznacza, że aplikacja nie spełniła nawet podstawowych warunków do tego, aby zacząć ją rozpatrywać.

Zobacz również:

  • WordPress Starter ułatwi tworzenie stron internetowych
  • Rosja może wkrótce przejąć kontrolę na internetem, wdrażając swój własny system DNS
  • Microsoft przejmuje domeny należące do rosyjskich hakerów

Pierwsze nowe nazwy domen gTLD trafiły na listę Initial Evaluation pod koniec 2012 r. Na początek wybrano wtedy 100 takich nazw. Co ciekawe, wśród nich nie było żadnej w języku angielskim. Wśród 27 nazw domen, których przyznano status Pass, znajdują się np. trzy aplikacje zgłoszone przez Amazon. Są to nazwy Amazon, Store i Fashion, ale pisane alfabetem japońskim. ICANN zaakceptowała też nazwy domen zgłoszone przez takie podmioty, jak Wal-Mart (nazwa "number one store" pisana po chińsku), Qatar Telecom (nazwa Qatar Telecom pisana po arabsku) i VeriSign (nazwa domeny pisana po chińsku).

ICANN informuje, że decyzja o tym czy nazwy domen mające status Pass przejdą kolejny etap weryfikacji na drodze prowadzącej do włączenia ich do gTLD, zostanie podjęta pod koniec kwietnia br. Organizacja zamierza poszerzać listę Initial Evaluation w każdym kolejnym tygodniu o ok. 30 nowych aplikacji, a w przyszłości zwiększyć tę ilość do 100. Planowana data zakończenia prac nad listą Initial Evaluation, to koniec sierpnia 2013.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200