IBM zastąpi krzem grafenowymi nanorurkami

Koncern IBM jest coraz bliżej opracowania nowej generacji procesorów, których podstawowym budulcem będzie nie krzem, lecz węglowe nanorurki (CNT - carbon nanotubes). Przedstawiciele firmy poinformowali właśnie, że udało im się znacząco zwiększyć liczbę nanorurek, które można odpowiednio precyzyjnie umieścić w pojedynczym chipie.

W wydanym przez firmę oświadczeniu czytamy, że naukowcy IBM opracowali nową metodę "hurtowego" osadzania węglowych nanorurek na podstawie procesora. Dzięki niej możliwe jest jednorazowe, precyzyjne osadzenie ponad 10 tys. tranzystorów wykonanych z CNT. Oczywiście, IBM jest wciąż bardzo daleko od osiągnięcia parametrów porównywalnych z tworzeniem klasycznych krzemowych procesorów (w ich przypadku liczba tranzystorów osadzonych w pojedynczym chipie przekracza miliard) - ale koncern twierdzi, że mamy do czynienia z przełomem, po którym prace nad procesorami z CNT powinny znacząco przyspieszyć.

Obecnie standardem jest produkowanie procesorów wykorzystujących tranzystory tworzone w technologii 22-nanometrowej. Intel twierdzi, że w ciągu dekady możliwe będzie zejście poniżej 10 nanometrów, ale nie zmienia to fakty, że potencjał rozwoju tej technologii powoli się wyczerpuje - stąd właśnie intensywnie poszukiwanie alternatywy dla krzemu.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Jedną z najbardziej obiecujących alternatyw są właśnie węglowe nanorurki, ukształtowane z jednoatomowej warstwy grafenu (jednej z alotropowych form węgla). Zbudowane z nich tranzystory są mniejsze niż krzemowe i są w stanie "obsłużyć" prąd o większym napięciu - problem w tym, że manipulowanie nimi (szczególnie, jeśli są gęsto upakowane) jest znacznie trudniejsze.

Opracowana przez IBM nowa metoda osadzania nanorurek rozwiązuje ponoć dwa największe problemy związane z tworzeniem procesorów z CNT - chodzi właśnie o kwestię precyzyjnego umieszczania ich na chipie oraz eliminowanie zbędnych, metalicznych nanorurek, które mogłyby zakłócać pracę procesora.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200