IBM zaproponował specyfikację elektronicznych kontraktów

Specyfikacja ta pozwoliłaby przedsiębiorstwom na standaryzację sposobu wymiany kontraktów z partnerami handlowymi.

W związku z pojawianiem się różnorodnych odmian języka XML, specjalizowanych pod kątem prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności, IBM zaproponował specyfikację XML, która dostarczyłaby standardową formę zawierania kontraktów między przedsiębiorstwami reprezentującymi różne gałęzie gospodarki.

Propozycja - przedstawiona organizacji OASIS (Organization for the Advencement of Structured Information Standards) - zakłada utworzenie specyfikacji języka TPAML (Trading Partner Agreement Markup Language), która pozwoliłaby przedsiębiorstwom na standaryzację sposobu wymiany kontraktów z partnerami handlowymi.

Podstawą standardu jest prosty dokument, określany przez IBM-a mianem TPA (Trading Partner Agreement), zawierający informacje dotyczące warunków kontraktu, roli poszczególnych uczestników, jak również typu wysyłanych informacji i używanych protokołów komunikacyjnych i bezpieczeństwa.

Mimo że tego typu rozwiązania XML nie są nowością, to dotychczas większość specyfikacji była skoncentrowana na standaryzacji komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwami reprezentującymi ten sam rodzaj działalności. Zdaniem Marie Wieck, dyrektor działu technologii XML w IBM, zaproponowana specyfikacja stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie wprowadzania standardów niezależnych od jednego sektora gospodarki.

Aby promować nową specyfikację, IBM zawarł już porozumienia z kilkoma producentami oprogramowania i dostawcami rozwiązań, którzy zapowiedzieli, że wypróbują TPAML wraz ze swoimi klientami. Big Blue zamierza także ściele współpracować z OASIS i jej członkami ( który są m.in. Microsoft, Oracle, Sun Microsystems) w celu dopracowania specyfikacji i jej ewentualnego ogłoszenia jako oficjalnego standardu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200