IBM zaprojektuje samo niszczące się urządzenia elektroniczne

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency; amerykańska agencja wojskowa zajmująca się zaawansowanymi technologicznie projektami) podpisała z IBM 31 stycznia br. kontrakt noszący ciekawie brzmiącą nazwę "Vanishing Programmable Resources" (zaprogramowane na znikanie zasoby). Kontrakt wart jest 3,4 mln USD i przewiduje, że IBM opracuje technologię, dzięki której urządzenia elektroniczne będą w stanie w ciągu kilku sekund dokonać autodestrukcji, czyli zniszczyć się.

DARPA pisze na swojej witrynie, że wojsko dysponuje obecnie zawansowanymi technologicznie urządzeniami elektronicznymi, które są powszechnie stosowane na współczesnych polach bitwy. Urządzenia takie znajdują się właściwie na każdym stanowisku bojowym i stanowią nieodłączny element współczesnego uzbrojenia. Problem w tym, że wszystkich tych urządzeń nie sposób jest śledzić i kontrolować ich pracy oraz należycie zabezpieczyć. Może się to zdarzyć np. wtedy, gdy podczas działań bojowych armia straci je razem z jakimś elementem bojowym, który wpadnie w ręce przeciwnika.

Co wtedy zrobić, aby zawansowane technologie stosowane przy produkcji takich urządzeń nie zostały przejęte przez przeciwnika. Odpowiedź jest prosta – urządzenie takie należy wtedy jak najszybciej zniszczyć. DARPA chce, aby IBM opracował rozwiązania (czujniki, układy radiowe oraz różnego rodzaju materiały) pozwalające bardzo szybko niszczyć taki sprzęt. Bardzo szybko, to znaczy w czasie nie dłuższym niż 5 sekund od momentu podjęcia takiej decyzji.

Zobacz również:

  • Kosmiczne polowanie na wilki w owczej skórze
  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego
  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt

Urządzenie takie można by w razie zagrożenia niszczyć zdalnie, albo zaprogramować je tak, aby w przypadku spełnienia określonych warunków dokonywały automatycznie dzieła samozniszczenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200