IBM zaprezentował superkomputer działający pod kontrolą Linuxa

Na targach LinuxWorld, które odbyły się na początku marca, IBM zaprezentował superkomputer działający pod kontrolą Linuxa.

Na targach LinuxWorld, które odbyły się na początku marca, IBM zaprezentował superkomputer działający pod kontrolą Linuxa.

Do budowy superkomputera wykorzystano technologię Beowulf firmy IBM. Z jej użyciem zbudowano klaster składający się z 17 serwerów Netfinity zawierających łącznie 36 procesorów Pentium II. Zainstalowano na nim kupiony detalicznie system Red Hat Linux.

Na tak skonfigurowanym komputerze uruchomiono program PovRay testujący szybkość systemu. Aplikacja ta wykorzystywana jest do przetwarzania zaawansowanej grafiki (raytracing, rendering) i ma zastosowanie m.in. w przetwarzaniu obrazów w filmach animowanych ("Toy Story", "Mrówka Z").

Komputer dorównał w teście prędkości dotychczasowemu liderowi - komputerowi mainframe Cray T3t-900-AC64. Tak samo jak on wykonał wszystkie testy związane z renderingiem w ciągu trzech sekund.

Przedstawiciel IBM-a stwierdził, że prezentacja dowiodła, iż system Linux umożliwia proste łączenie komputerów w klastry oraz pozwala na uruchamianie zwyczajnych aplikacji dostępnych na rynku.

Superkomputer zbudowany z połączonych serwerów Netfinity jest znacznie tańszy niż Cray - koszt zaprezentowanej na LinuxWorld konfiguracji wynosił ok. 150 tys. USD, podczas gdy cena Cray'a wynosi 5,5 mln USD.